poniedziałek, 8 marca 2010

Slovenija

Po Portugalii kolejny kraj w tym roku zalegalizował małżeństwa homoseksulne. Jest nim Słowenia. Parlament w Ljubljanie zdecydował w minionym tygodniu o nowelizacji prawa rodzinnego stosunkiem głosów 46 do 38. Zgodnie z nowelizacją małżeństwo w Słowenii jest neutralne płciowo i definiowane jako związek dwóch osób, zarówno tej samej jak i różnej płci. Nowelizacja całkowicie zrównuje pary homoseksualne z heteroseksualnymi, także w kwestiach adopcyjnych. Wejście ustawy w życie zapowiedziano na dzień 1 maja 2011 r., co oznacza, że pierwsze małżeństwa mogłyby być zawarte dopiero za rok. Na dokonanie zmian prawnych miało niewątpliwie wpływ orzeczenie Sądu Konstytucyjnego z 2009 r., który uznał, że istniejące rozwiązania prawne dotyczące związków jednopłciowych są niekonstytucyjne z tego względu, że dyskryminują osoby homoseksualne i w związku z tym nakazał całkowite zrównanie w prawach i obowiązkach par jedno- i różnopłciowych. Geje i lesbijki w Słowenii mogą już zawierać związki partnerskie, które zalegalizowano w lipcu 2005 r. Dają one tylko część praw z tych, jakie mają małżeństwa heteroseksualne, na przykład wykluczają możliwość adopcji dzieci. Co ciekawe z polskiej perspektywy ustawa ta została wówczas przyjęta przez partie konserwatywne. Partie lewicowe domagały się już wówczas wprowadzenia małżeństw homoseksualnych. Na znak protestu opozycja opuściła salę obrad podczas głosowania nad projektem, dowodząc że związki partnerskie nie są zadowalającym rozwiązaniem i popierając ideę wprowadzenia małżeństw. Na skutek bojkotu głosowania przez partie lewicowe o przyjęciu ustawy o związkach partnerskich zadecydowały w 2005 r. partie konserwatywne stosunkiem głosów 44 do 3. Oznacza to, że jedynie 3 prawicowych parlamentarzystów było przeciwnych przyznaniu nowych praw związkom homoseksualnym. Z polskiej perspektywy wygląda to jak piękny sen i wydaje się wręcz nieprawdopodobne.

W słoweńskim prawie nie ma obecnie żadnych przepisów dyskryminujących osoby ze względu orientacji seksualnej. Wiek dopuszczalności kontaktów hetero- i homoseksualnych wynosi w Słowenii 14 lat. Słoweńskie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Został on zawarty w kodeksie karnym i obejmuje różne dziedziny życia. Przepisy te obowiązują w kraju od 1995 roku. Podobny zakaz został również zawarty w 1998 roku w kodeksie pracy.

Słowenia to jeden z najbardziej nowoczesnych i cywilizowanych krajów świata. Pomyśleć, że Słowenia jeszcze nie tak dawno była częścią Jugosławii i jak Polska znajdowała się w bloku wschodnim związanym z ZSRR. Gdzie jest Słowenia a gdzie Polska po dwóch dekadach zmian ustrojowych? Słowenia w XXI w. zaś Polska niestety cofnęła się w wiek XIX.

Może warto popromować trochę ten kraj:

i odnaleźć "gay life" in Krsko:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz