Przed nami XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver, w Kanadzie. Igrzyska będą trwały od 12 do 28 lutego. Mają to być najbardziej tęczowe igrzyska w historii. Z myślą o homoseksulnych sportowacach i fanach otwarto w Vancouver "Pride House". Będzie czynny 12 godzin dziennie aż do 21 marca, czyli do zakończenia igrzysk paraolimpijskich. "Pride House" otworzono również w Whistler, gdzie odbywać się będą konkurencje narciarskie. W "Pride House" w Whistler prezentowana jest ciekawa wystawa zdjęć Jeffa Shenga "Fearless (Nieustraszeni)" o amerykańskich i kanadyjskich młodych sportowcach, którzy publicznie przyznali, że są homoseksualistami. Prace można oglądać również na stronie internetowej wystawy.
Nie wiadomo niestety ilu gejów i lesbijek weźmie udział w samych igrzyskach. Tylko nieznaczna część spośród nich publicznie ujawnia homoseksualizm i to zazwyczaj po zakończeniu kariery sportowej. Chwała i sława tym homoseksulnym sportowcom, którzy otwarcie mówią kim są. Jeszcze większe uznanie dla tych, którzy włączają się w walkę o prawa osób homoseksulnych. Poniżej ułożony przeze mnie homopanteon. Zawiera imiona i nazwiska zdeklarowanych homoseksualnych sportowców, ktorzy na trwałe zapisali się na kartach historii sportu. Ilu sportowców się nigdy nie ujawniło trudno nawet zgadnąć, ale przypuszać należy, że nie jest to mała liczba. Czasy na szczęście się zmieniają i coraz częściej słyszy się o homoseksulistach w sporcie. Jak razie brak niestety ujawnionych polskich homoseksualnych sportowców. Póki brak idola krajowego kibicuję zagranicznym. Największym z nich jest dla mnie Matthew Mitcham z Australii.
Otto Paul Eberhard Peltzer (ur. 8 marca 1900 w Drage, Niemcy - 11 sierpnia 1970 w Eutin, Niemcy) – wybitny niemiecki biegacz i trener sportowy, wielokrotny rekordzista świata. Peltzner był prześladowany z powody homoseksualizmu przez władze niemieckie i sportowe. W czerwcu 1935 roku został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności za stosunki homoseksualne. Po początkowym zwolnieniu ponownie aresztowany w 1937 roku. W 1941 r. wysłany do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, gdzie przebywał aż do wyzwolenia obozu w dniu 5 maja 1945. Po wojnie nadal narażony był na prześladowania i więzienie, ponieważ homoseksualizm był w Niemczech wciąż karany. Wyjechał do Indii, skąd wrócił do Niemiec dopiero w 1967 r.
Gottfried Alexander Maximilian Walter Kurt Freiherr von Cramm (ur. 7 lipca 1909 w Nettlingen, Dolna Saksonia, zm. 8 listopada 1976 koło Kairu) - wybitny tenisista niemiecki, dwukrotny zwycięzca międzynarodowych mistrzostw Francji i trzykrotny finalista Wimbledonu w grze pojedynczej, wieloletni reprezentant w Pucharze Davisa. Baron von Cramm jest jednym z najbardziej utytułowanych graczy w historii niemieckiego tenisa, którego osiągnięciom dorównali dopiero po pół wieku Boris Becker, Michael Stich i Steffi Graf. Dramatyczna przerwa w karierze von Cramma nastąpiła w przededniu wojny. Wysoki blondyn, cieszący się opinią jednego z przystojniejszych graczy, odnoszący spektakularne sukcesy w popularnej dyscyplinie, z pozoru idealnie nadawał się na wzór aryjskiego sportowca. Von Cramm nie był jednak zainteresowany wspieraniem reżimu hitlerowskiego i negatywnie wypowiadał się o reżimie. Tenisista został oskarżony o homoseksualizm, w przepisach hitlerowskich traktowany jak przestępstwo, i skazany w maju 1938 na 10 miesięcy więzienia oraz utratę stopnia oficerskiego. Po odbyciu kary von Cramm powrócił do tenisa wiosną 1939. Mógł kontynuować karierę, jednak Brytyjczycy nie dopuścili tenisisty do Wimbledonu ze względu na homoseksualizm oraz ubiegłoroczny proces. Do sportu powrócił po wojnie.
William Tilden (ur. 10 lutego 1893 w Filadelfii, USA, zm. 5 czerwca 1953 w Los Angeles, USA) – tenisista amerykański, zwycięzca 10 turniejów wielkoszlemowych, siedmiokrotny zdobywca Pucharu Davisa, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii tenisa. Tilden zdecydowanie dominował w tenisie męskim w latach 20., przyczyniając się do popularyzacji tego sportu.
Mildred Ella "Babe" Didrikson Zaharias (ur. 26 czerwca 1911 w Port Arthur, Teksas, USA, zm. 27 września 1956 w Galveston, Teksas, USA) - prawdopodobnie najbardziej wszechstronna sportsmenka naszych czasów. Osiągała wspaniałe wyniki w niemal każdej dyscyplinie sportu, którą trenowała, od pływania, skoków do wody i łyżwiarstwa do koszykówki, tenisa, baseballa i bilarda. Podczas olimpiady w 1932 roku w Los Angeles do zwycięstwa prowadziły Babe owacje publiczności z jej rodzinnego miasta. Zdobyła aż sześć medali, w takich dyscyplinach jak: bieg przez płotki, skok wzwyż i rzut oszczepem. Jednego z dni igrzysk olimpijskich w Los Angeles w ciągu zaledwie trzech godzin pobiła cztery rekordy świata.
Ronald Robertson (ur. 25 września 1937 w Brackenridge, USA, zm. 4 lutego 2000) zdobywca srebrnego medalu na zimowych igrzyskach w Cortina d'Ampezzo w łyżwiarstwie figurowym, związany z amerykańskim aktorem Tab’em Hunter’em.
Tom Waddell (ur. 1 listopada 1937, zm. 11 lipca 1987) – amerykański sportowiec, trenujący wiele dyscyplin sportowych, zajął szóste miejsce w dziesięcioboju podczas igrzysk w Meksyku. Waddell jest twórcą Gay Games.
David Marquette Kopay (ur. 28 czerwca 1942 w Chicago, Illinois, USA) – były zawodowy amerykański futbolista z drużyny Washington Redskins; biegacz w National Football League. W wydanej po zakończeniu kariery sportowej w 1975 r. autobiografii pisze o homoseksualnych doświadczeniach, jakie przeżył z kolegami z drużyny. "Warto zastanowić się, co się kryje za ujawnianymi co jakiś czas przypadkami ekscesów seksualnych, jakich dopuszczają się sportowcy" – pisał w swojej autobiografii. "Czy ci chłopcy chcą udowodnić jeden drugiemu swoją męskość? A może używają kobiet jako wymówki, by mieć wspólne przeżycia seksualne z innymi kolegami z drużyny? Gdy grałem w NFL, brałem udział w seksie grupowym z udziałem kobiet tylko dlatego, że obok mnie seks uprawiali mężczyźni, inni gracze" – wyznał Kopay. Kopay ujawnił też orientację seksualną kolegi z drużyny Jerry’ego Smith’a, z którym był w przeszłości związany i który był jego pierwszą wielką miłością .
Toller Cranston (ur. 20 kwietnia 1949) – kanadyjski sportowiec, brązowy medalista igrzysk w Innsbrucku w łyżwiarstwie figurowym. W udzielonym wywiadzie ujawnił romans ze słowackim łyżwiarzem Ondrejem Nepele podczas Mistrzostw Świata w 1973 r.
Ondrej Nepela (ur. 22 stycznia 1951 w Bratysławie, Słowacja, zm. 2 lutego 1989 w Mannheim, Niemcy) - słowacki łyżwiarz figurowy, który występował w barwach Czechosłowacji na przełomie lat 1960. i 1970. Najbardziej utytułowany czesko-słowacki łyżwiarz figurowy w historii tej dyscypliny. Zdobył tytuł mistrza olimpijskiego (1972), trzykrotnie tytuł mistrza świata (1971, 1972, 1973) i dwukrotnie wicemistrza świata (1969, 1970) oraz pięciokrotnie tytuł mistrza Europy (1969, 1970, 1971, 1972, 1973) i brązowego medalisty mistrzostw Europy (1966, 1967, 1968). W 1971 otrzymał nagrodę najlepszego sportowca Czechosłowacji.Zmarł w wieku trzydziestu ośmiu lat na skutek powikłań chorobowych w związku z AIDS. Od 1992, co roku wczesną jesienią odbywają się w Bratysławie zawody Memoriał Ondreja Nepeli.
John Curry (ur. 9 września 1949, zm. 15 kwietnia 1994) – brytyjski łyżwiarz, złoty medalista igrzysk w Innsbrucku oraz mistrzostw świata w 1976 r.
Olivier Rouyer (ur. 1 grudnia 1955 r. w Nancy we Francji) – były francuski piłkarz grający na pozycji napastnika. Szczególne sukcesy odnotował w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Był członkiem klubu AS Nancy (ASNL) oraz jednym z reprezentantów Francji podczas XI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Argentynie w 1978 roku. Trenował ASNL od marca do lipca 1999 roku.
Brian James Pockar (ur. 27 października 1959, Calgary, Kanada, zm. 28 kwietnia 1992, Calgary, Kanada) – kanadyjski łyżwiarz figurowy.Trzykrotny (1978-1980) mistrz Kanady w łyżwiarstwie figurowym, laureat brązowego medalu podczas Mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym w Kopenhadze w 1982 roku. Jako zawodnik profesjonalny występował w show Stars on Ice, wyprodukowanym przez kampanię IMG (International Management Group), prezentowanym podczas tras koncertowych. Pracował także jako choreograf.
Blyth Tait (ur. 10 maja 1961 w Whangarei) - nowozelandzki jeździec sportowy. Wielokrotny medalista olimpijski.Sukcesy odnosił we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Cztery razy brał udział w igrzyskach (1992-2004), medale (łącznie cztery) zdobywał w Barcelonie i Atlancie. Dwukrotnie, w 1990 i 1998, był podwójnym mistrzem świata (indywidualnie i w drużynie). Największe sukcesy odnosił na koniu Ready Tedy.
Daniel Hayward "Dan" Veatch (ur. 18 kwietnia 1965 r.) – amerykański pływak. Brał udział w XXIV Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa). W pływaniu stylem grzbietowym (swoim ulubionym) na dystansie dwustu metrów zajął pozycję siódmą. Wziął także udział w XXV Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (Hiszpania) w roku 1992. Zwyciężył Pan Pacific Championships w pływaniu długodystansowym (200 m) stylem grzbietowym w Brisbane w roku 1987 oraz w Tokio w 1989 r. Od 1993 r. pływa dla University of San Francisco Masters.
Greg Louganis, właściwie Gregory Efthimios Louganis (ur. 29 stycznia 1960 r. w El Cajon, Kalifornia, USA), amerykański skoczek do wody. Wielokrotny medalista olimpijski. Ma szwedzkie i samoańskie korzenie, jednak został adoptowany przez rodzinę greckiego pochodzenia. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych skoczków do wody w historii. Na igrzyskach debiutował w Montrealu w roku 1976, ostatni raz wystąpił w Seulu dwanaście lat później. Za każdym razem, podczas trzech startów, zdobywał medale (łącznie pięć). Pierwszy krążek – srebrny – wywalczył w skokach z wieży. W 1980 r. był wielkim faworytem, jednak Amerykanie zbojkotowali igrzyska w Moskwie. Cztery lata później zdobył złote medale w obu olimpijskich konkurencjach – skokach z wieży i platformy. W Seulu powtórzył swój wyczyn. Był także pięć razy mistrzem świata (dublet w 1982 i 1986). W Seulu podczas zawodów doznał kontuzji – uderzył się w głowę i do wody skoczył z okrwawioną głową. Kontrowersje pojawiły się kilka lat później, gdy ujawnił, że już wtedy był nosicielem HIV. W 1995 roku opublikował autobiografię Breaking the Surface, później sfilmowaną.
Martina Navrátilová (ur. 18 października 1956 w Pradze, Czechy), tenisistka amerykańska czeskiego pochodzenia, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek tej dyscypliny; wielokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych we wszystkich konkurencjach; zdobywczyni Klasycznego Wielkiego Szlema w deblu; również Niekalendarzowego i Karierowego Wielkiego Szlema; zdobywczyni Pucharu Federacji, zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i ojczystej Czechosłowacji; uczestniczka rozgrywek o Puchar Wightman oraz letnich igrzysk olimpijskich w Atenach. Jedna z pięciu kobiet w historii, które liderowały jednocześnie singlowej i deblowej klasyfikacji WTA. Tenisistka leworęczna. Z początkiem lat osiemdziesiątych Martina ujawniła się jako lesbijka. Przez osiem lat, począwszy od 1983 roku, była związana z Judy Nelson.Kariera i sukcesy Navrátilovej zachęciły młodych ludzi do gry w tenisa. Stała się ona patronką wielu festynów i imprez masowych, organizowanych przeważnie w Stanach Zjednoczonych. W 2000 roku została wpisana do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy. Jest autorką autobiografii "Being myself", w której opowiada między innymi o swojej orientacji seksualnej. W 2000 roku wystąpiła gościnnie w jednym z odcinków serialu Will & Grace w którym zagrała samą siebie.
Robert Clark Paris (ur. 14 grudnia 1959 w Columbus, Indiana, USA) – amerykański kulturysta. W szkole średniej grał w football, a z czasem zainteresowanie znalazł w kulturystyce. Już w wieku dwudziestu czterech lat, w 1983 roku, został laureatem zawodów NPC American National and IFBB World Bodybuiding; tego samego roku zdobył tytuł Mr. Universe, jednak największe sukcesy odnosił na początku lat dziewięćdziesiątych. Obecnie, blisko piętnaście lat od momentów jego szczytowania w branży kulturystycznej, Paris jest określany jako jeden z najlepszych atletów w historii sportu kulturystycznego. W lipcu 1989 roku Paris dokonał coming outu na ramach pisma Ironman magazine. Tego samego roku poślubił swojego partnera Roda Jacksona w jednym z unitarianistycznych kościołów. Para rozpoczęła współdziałać na rzecz LGBT, walcząc o prawa gejów, udzielając się w telewizji, radiu i licznych magazynach. Paris i Jackson rozwiedli się w 1995 roku. Obecnie mieszka ze swoim partnerem Brianem w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Bob i Brian spotykają się od 1996 roku, a w 2003 roku zawarli związek małżeński w Kanadzie.
Bruce Hayes (ur. 20 marca 1963) – amerykański pływak, zdobywca złotego medalu podczas igrzysk w Los Angeles w pływaniu na dystansie 4 x 200 m.
Holly Metcalf (ur. 25 marca 1958) – amerykańska wioślarka, zdobywczyni złotego medalu podczas igrzysk w Los Angeles w 1984 r.
Brian Orser (ur. 18 grudnia 1961) – kanadyjski łyżwiarz figurowy, dwukrotny srebrny medalista olimpijski podczas igrzysk w Sarajewie w 1984 r. i Calgary w 1988 r., wielokrotnie stawał na podium mistrzostw świata, a w 1987 r. został mistrzem świata.
Justinus Soni "Justin" Fashanu (ur. 19 lutego 1961 w Londynie, Wlk. Brytania, zm. 2 maja 1998 w Londynie) – angielski piłkarz. Na przestrzeni lat 1978-1997 grał w licznych klubach piłkarskich, najdłużej dla Norwich City i Notts County F.C.. Był pochodzenia nigeryjskiego. Pierwszy brytyjski piłkarz Premier League, który publicznie wyznał, że jest homoseksualistą. Karierę piłkarską rozpoczął w roku 1978, zakończył w 1997 roku. W 1981 roku był pierwszym ciemnoskórym piłkarzem na Wyspach Brytyjskich, za którego klub (Nottingham Forest F.C.) zapłacił ponad milion funtów. Od 1990 roku jawnie dyskryminowany po swoim publicznym coming oucie. W 1998 roku amerykański siedemnastolatek oskarżył go o napaść seksualną. Zarzut został oddalony, jednak załamany Fashanu popełnił samobójstwo.
Marcus "Mark" Tewksbury (ur. 2 lipca 1968 r. w Calgary, Alberta, Kanda) – były kanadyjski pływak. Podczas XXV Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku zdobył złoty medal w pływaniu stylem grzbietowym. Dojrzewał w Calgary w kanadyjskiej prowincji Alberta. Uczęszczał na University of Calgary, gdzie rozpoczął trenować pływactwo. Zdobył złoty medal w pływaniu na grzbiecie (odległość stu metrów) oraz srebro w pływaniu tym samym stylem (odległość dwustu metrów) podczas Pan Pacific Swimming Championships w Brisbane w 1987 roku. Wywalczył także srebro podczas zawodów w Edmonton w roku 1991 oraz brąz w trakcie zawodów w Tokio (1989). W 1988 roku wziął udział w XXIV Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu (Korea Południowa), podczas których zdobył srebrny medal dla swojej drużyny. Przez kilka lat był uważany za jednego z najlepszy pływaków grzbietowych świata. Kolejny sukces osiągnął w 1992 roku – podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie został złotym medalistą w pływaniu stylem grzbietowym na odległości stu metrów oraz brązowym medalistą w pływaniu stylem mieszanym na odległości 4 x 100 m. Był pierwszym kanadyjskim lekkoatletą, który publicznie dyskutował na temat swojej orientacji seksualnej. Powody, dla których coming outu dokonał dopiero po zerwaniu z fachem pływaka, przedstawił jasno i wyraźnie w jednym z udzielonych wywiadów: "(Tam) geje nie istnieją. Trenerzy i koledzy w szatni jeśli już coś o gejach mówią, to źle. Przekaz jest prosty – kryj się, bo tu nie ma na to miejsca”. Był współorganizatorem pierwszej edycji igrzysk LGBT Outgames w 2006 roku. Tego roku wydał też swoją autobiografię – Inside Out: Straight Talk from a Gay Jock.
Matthew Hall (ur. 1970) – kanadyjski łyżwiarz figurowy. W roku 1989 został brązowym medalistą Mistrzostw Kanady w Łyżwiarstwie Figurowym. Ten sam tytuł uzyskał tego samego roku w trakcie zawodów Canada Games. Związany z Roy'em Rusch'em.
Dennis Coi – kanadyjski łyżwiarz figurowy. W roku 1974 został brązowym medalistą Mistrzostw Kanady w Łyżwiarstwie Figurowym.
Robert "Rob" McCall (ur. 14 wrzesnia 1958 – 15 listopada 1991) - kanadyjski łyżwiarz figurowy. W 1988 r. zdobył brązowy medal igrzysk w Calgary, wielokrotny mistrz Kanady i medalista mistrzostw swiata.
Roy Franklin Simmons (ur. 8 listopada 1958 w Savannah, Georgia, USA) – amerykański futbolista, zawodnik National Football League.
Esera Tavai Tuaolo (ur. 11 lipca 1968) – amerykański futbolista pochodzenia samoańskiego, zawodnik National Football League.
Mark Leduc (ur. 4 maja 1964 w Toronto, Ontario, Kanada, zm. 22 lipca 2009 w Toronto) – były kanadyjski bokser, który zdobył srebrny medal podczas XXV Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Wraz z końcem kariery boksera, postanowił dokonać coming outu, by zwalczyć stereotyp geja i wesprzeć młodych, zmagających się ze swoją seksualnością. Zdeklarował się na łamach telewizyjnego filmu dokumentalnego For the Love of the Game w 1994 roku
Robert Dover (ur. 7 czerwca 1956 w Chicago, Illinois, USA) – brązowy medalista igrzysk w Atlancie, Sydey i Atenach w jeździectwie.
Beatriz Cristina Fernández, Gigi Fernández (ur. 22 lutego 1964 w San Juan, Portoryko) - tenisistka portorykańska, zwyciężczyni 17 turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej, liderka rankingu deblowego, w barwach USA mistrzyni olimpijska i zdobywczyni Pucharu Federacji.
Conchita Martínez (ur. 16 kwietnia 1972 w Monzón, Hiszpania) - tenisistka hiszpańska, wiceliderka rankingu światowego, zwyciężczyni Wimbledonu, zdobywczyni Pucharu Federacji, medalistka olimpijska. Startowała w czterech olimpiadach i sięgnęła po trzy medale w konkurencji debla (w parze z Sánchez Vicario srebro w Barcelonie 1992 i brąz w Atlancie 1996, z Virginią Ruano Pascual srebro w Atenach 2004.
Glenn Lawrence Burke (ur. 16 listopada 1952, Oakland, California, USA, zm. 30 maja 1995 San Leandro, Kalifornia, USA) – jeden z czołowych graczy Major League Baseball w drużynach Los Angeles Dodgers i Oakland Athletics od 1976 r. do 1979 r. Burke był pierwszym baseballistą Major League Baseball, który ujawnił swój homoseksualizm w trakcie kariery sportowej. "Teraz nikt nie może nigdy powiedzieć, że homoseksualista nie może grać w głównej lidzie, ponieważ ja jestem homoseksualistą i grałem." – powiedział Glenn Burke po ujawnieniu się. Po coming oucie Burke był dyskryminowany w drużynie przez managerów sportowych. Jeden z nich, Al Campanis, menedżer Los Angeles Dodgers, zagroził sportowcowi, że pozostanie w drużynie jedynie w przypadku, gdy ożeni się z kobietą. Burke odmówił. W wywiadzie z 1994 r. powiedział: Moją misją jako homoseksualnego baseballisty było przełamanie stereotypów… Myślę, że mi się udało”.
Joan Guetschow (ur. 6 września 1966) – amerykańska biatlonistka, reprezentowała Stany Zjednoczone na igrzyskach w Alberville w 1992 r. i Lillehammer w 1994 r.
Ian Roberts, pseud. Chimp (ur. 31 lipca 1965 w Londynie, Wlk. Brytania) – australijski były członek rugby league, aktor. Znalazł się wśród dwudziestu pięciu najlepszych zawodników rugby Nowej Południowej Walii. Grał na pozycjach filara oraz wspieracza młyna (tzw. druga linia młyna). Przynależał do australijskich klubów: South Sydney Rabbitohs – w latach 1986-1989, Manly-Warringah Sea Eagles – w latach 1990-1995, North Queensland Cowboys – w latach 1997-1998. W roku 1998 zakończył karierę sportowca. Dwa lata później został uhonorowany Australijskim Medalem Sportu. Roberts dokonał publicznego doming outu w roku 1995. W ciągu tego roku dyskutował na temat swojej seksualności w telewizji i w licznych magazynach. Zawodnicy Rugby league, do której przynależał Ian, pochwalali coming out żyjącego w zgodzie ze swoją naturą współgracza, a dyrektorzy sportowego programu telewizyjnego The NRL Footy Show, Paul Vautin, Peter Sterling i Steve Roach, pojawili się na posterze kampanii przeciw homofobii prowadzonej przez Lesbijsko-Gejowski Projekt Przeciw Przemocy. Autor Paul Freeman wydał w 1997 roku książkę Ian Roberts – Finding Out. W 2005 roku wziął udział w australijskiej edycji Tańca z gwiazdami, tańcząc z Natalie Lowe. W telewizji występował także w charakterze aktora. Wystąpił również w kilku filmach kinowych, w tym między innymi w Superman: Powrót (Superman: Returns, 2006) w reżyserii Bryana Singera.
Val Joe "Rudy" Galindo (ur. 7 września 1969 w San Jose, Kalifornia, USA) - amerykański łyżwiarz, który startował w zawodach solistów oraz par. Jako solista w 1996 r. został mistrzem Stanów Zjednoczonych oraz zajął trzecie miejsce w mistrzostwach świata. Z Kristi Yamaguchi w 1990 r. zdobył mistrzostwo Stanów Zjednoczonych.
David Pichler (ur. 3 września 1968) - amerykański skoczek do wody reprezentujący Stany Zjednoczone na igrzyskach olimpijskich w 1996 r. w Atlancie oraz w 2000 r. w Sydney, gdzie został wybrany na kapitana drużyny.
Patrick Jeffrey (ur. 25 czerwca 1965) – amerykański skoczek do wody, reprezentował Stany Zjednoczone podczas igrzysk olimpijskich w Seulu 1988 r. i w Atlancie w 1996 r. Dwukrotnie zdobył brązowy medal na igrzyskach panamerykańskich w 1991 r. i 1995 r.
Sheryl Denise Swoopes (ur. 25 marca 1971 w Brownfield w Teksasie, USA) − amerykańska koszykarka, skrzydłowa. Trzykrotna złota medalistka olimpijska. Mierząca 183 cm zawodniczka studiowała m. in. na South Plains College, największe sukcesy odnosiła jednak z Texas Tech University (mistrzostwa NCAA w 1993). Do WNBA została wybrana w pierwszym naborze do ligi (w 1997), była także pierwszą zawodniczką która podpisała kontrakt z ligą[2]. Przez jedenaście lat była koszykarką Houston Comets, z organizacją tą zdobyła cztery tytuły mistrzowskie (1997–2000). W 2000, 2002 i 2005 była MVP, sześć razy grała w All-Star Game, trafiła także do WNBA All-Decade Team. rozgrywek Przez sezonem 2008/09 podpisała kontrakt z Seattle Storm. Swoopes przez wiele lat miała pewne miejsce w reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Poza trzema mistrzostwami olimpijskimi (1996, 2000 i 2004) może się poszczycić m.in. złotym krążkiem mistrzostw świata (2002) oraz brązowym medalem tej imprezy (1994 i 2006).
Camilla Røseler Andersen (ur. 5 lipca 1973 roku w Gentofte, Dania), była duńska piłkarka ręczna, wielokrotna reprezentantka kraju. Występowała na pozycji rozgrywającej. Wraz z reprezentacją Danii dwukrotnie zdobyła złoty medal olimpijski w : 1996 roku w Atlancie 2000 roku w Sydney. Karierę zawodniczą zakończyła w 2005 roku. Dwukrotnie wybierano ją najlepszą piłkarką roku na Świecie w : 2000 i 2003 roku. W reprezentacji Danii wystąpiła 194 razy, strzeliła 846 bramek.
Judith Arndt (ur. 23 lipca 1976 w Königs Wusterhausen, Niemcy) − niemiecka zawodniczka specjalizująca się w kolarstwie szosowym i torowym, dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich, dwukrotna mistrzyni świata z Werony (2004) i wielokrotna medalistka torowych i szosowych mistrzostw świata, wielokrotna mistrzyni Niemiec (5-krotnie na torze, 7-krotnie na szosie). Prywatnie, od 1996 roku, związana z Petrą Rossner, mistrzynią olimpijską w wyścigu na 3000 m na dochodzenie (1992).
Petra Rossner (ur. 14 listopada 1966 w Lipsku, Niemcy) – niemiecka kolarka, złota medalistka Olimpiady 1992 w Barcelonie w trzykilometrowym sprincie kolarskim na velodromie. Rok wcześniej na tym samym dystansie została mistrzynią świata (w 1989 roku była wicemistrzynią). Zdobywczyni Pucharu Świata w 2002 i 2004 roku jako druga ukończyła kobiecy Giro d'Italia.
Mia Terese Hundvin (ur. 7 marca 1977 roku w Bergen, Norwegia) - norweska piłkarka ręczna, wielokrotna reprezentantka kraju. Grała na pozycji lewoskrzydłowej. W reprezentacji Norwegii zadebiutowała w 1998 roku, karierę sportową zakończyła w 2008 roku. Dla reprezentacji strzeliła 174 bramki w 72 meczach. W 2000 roku w Sydney zdobyła brązowy medal olimpijski.
Johan Kenkhuis (ur. 7 maja 1980 w Vriezenveen, Niderlandy) – niderlandzki pływak, dwukrotny medalista olimpijski, mistrz świata i dwukrotny wicemistrz świata oraz wielokrotny mistrz Europy. Wybrany w 2003 r. sportowcem roku w Niderlandach.
Robert Alan Newton (ur. 10 czerwca 1981 w Nottingham, Wlk. Brytania) - brytyjski lekkoatleta, w 2004 roku reprezentował Wlk. Brytanię na igrzyskach olimpijskich w Atenach w biegach płotkarskich.
Imke Duplitzer (ur. 28 lipca 1975 w Karlsruhe, Niemcy) - niemiecka szermierka. Na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku zdobyła srebrny medal, zaś w 2006 r. brązowy medal mistrzostw świata.
Amélie Simone Mauresmo (ur. 5 lipca 1979 w Saint-Germain-en-Laye, Francja) – tenisistka francuska, zwyciężczyni wielkoszlemowych turniejów Australian Open 2006 i Wimbledonu 2006, nr 1 w kobiecym tenisie na świecie w 2004 i 2006, wicemistrzyni olimpijska z Aten, 2004 w singlu, zdobywczyni Pucharu Federacji. W marcu 2007 została uhonorowana przez prezydenta Francji tytułem Kawalera Orderu Legii Honorowej, najwyższego francuskiego odznaczenia państwowego.
Ji Wallace (ur. 23 czerwca 1977 w Lismore, Australia) – australijski gimnastyk sportowy i medalista olimpijski. W 1996 roku na XIX Mistrzostwach Świata w Skokach na Trampolinie zdobył indywidualnie złoty medal w konkurencji double mini-trampolina[3], a także srebrny medal drużynowo w tej samej konkurencji[4]. W 1997 roku, w Lahti zdobył brązowy medal na World Games w skokach synchronicznych na trampolinie. Podczas startu na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku zdobył srebrny medal w konkurencji skoki na trampolinie.
Matthew Mitcham (ur. 2 marca 1988 w Brisbane, Queensland, Australia) – australijski skoczek do wody i olimpijczyk. Zdobywca złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W 2008 roku zdobył złoty medal na zawodach Diving Grand Prix w Fort Lauderdale. W tym samym roku brał także udział w skokach z platformy 10-metrowej oraz 3-metrowej trampoliny na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, zdobywając złoty medal olimpijski w skokach z platformy 10-metrowej (z wynikiem 112.10 punktów w ostatnim skoku). Poczta australijska w 2008 r. wydrukowała specjalne znaczki pocztowe z twarzą sportowca. Związany z Lachlan’em Fletcher’em, który mu kibicował w Pekinie, i którego sportowiec wycałował po zdobyciu złotego medalu, czego zdjęcia obiegły cały świat.
John Ekwugha Amaechi (ur. 26 listopada 1970 w Bostonie, Massachusetts, USA) – emerytowany koszykarz NBA, obecnie pracujący jako prezenter telewizyjny oraz aktywista polityczny w Wielkiej Brytanii. W lutym 2007 roku publicznie wyznał, że jest homoseksualistą, stając się pierwszym zawodnikiem NBA w historii, który dokonał coming outu. Ma korzenie nigeryjskie.
Gro Hammerseng (ur. 10 kwietnia 1980 w Gjøvik, Norwegia) - norweska piłkarka ręczna. Reprezentantka i kapitan żeńskiego zespołu narodowego. Od 2003 gra w duńskim FC Midtjylland Håndbold, dawniej Ikast-Brande Elite Håndbold . Karierę rozpoczęła w swoim lokalnym klubie nie istniejącym już Vardal. Później był Raufoss i Gjøvik og Vardal. W reprezentacji kraju zadebiutowała w 2000 roku. Jako kapitan poprowadziła swoją drużynę do dwóch tytułów Mistrza Europy 2004 Hungary i 2006 Sverige , Wicemistrzostwa Świata w 2007 France oraz Mistrzostwa Olimpijskiego w 2008 Pekin. Do 23 Sierpnia 2008 w reprezentacji kraju rozegrała 147 gier i zdobyła 585 bramek. Przed Igrzyskami Olimpijskimi Hammerseng wzięła udział w kampanii Amnesty International, dotyczącej łamania praw człowieka w Chinach. W 2007 po dwóch tytułach MVP zdobytych podczas Mistrzostw Europy w 2004 i 2006, została wybrana najlepszą piłkarką ręczna na świecie. Związana z Katją Nyberg.
Katja Johanna Alice Nyberg (ur. 24 sierpnia 1979 roku w Helsinkach, Finlandia) - urodzona w Finlandii, piłkarka ręczna reprezentacji Norwegii. Gra na pozycji lewej rozgrywającej. Obecnie występuje w duńskim Ikast-Bording Elite Håndbold. Podczas Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie zdobyła mistrzostwo olimpijskie. Związana z Gro Hammerseng.
Natasha Kanani Janine Kai (ur. 22 maja 1983, w Kahuku, Hawaje, USA) - amerykańska piłkarka nożna, jest członkiem amerykańskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej.
Lauren Lappin (ur. 26 czerwca 1984 w Anaheim, Kalifornia, USA) - amerykańska softballistka. Zdobyła srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 r.
Rennae Stubbs (ur. 26 marca 1971 w Sydney, Australia) – australijska tenisistka, specjalistka debla, zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, liderka rankingu deblistek, reprezentantka w Pucharze Federacji.
Linda Bresonik (ur. 7 grudnia 1983 w Essen, Niemcy) – niemiecka piłkarka grająca na pozycji pomocnika, mistrzyni świata z 2003 r. i z 2007 r.
Brendan Burke (grudzień 1988, Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Kanada - 5 lutego 2010) – hokeista kanadyjski, najmłodszy syn Briana Burke, menadżera generalnego Toronto Maple Leafs i reprezentacji olimpijskiej USA w hokeju. W listopadzie 2009 r., dokonał w gazecie coming outu i wypowiedział się przeciwko homofobii w sporcie zawodowym. Jego publiczny coming out spotkał się z szerokim poparciem ze strony prasy i kibiców. Zmarł w wypadku samochodowym 5 lutego 2010 r.
Gareth Thomas (ur. 25 lipca 1974 w Sarn k/Bridgend, Wlk. Brytania) - walijski gracz rugby, były kapitan reprezentacji narodowej Walii. Gareth Thomas za życia stał się brytyjską legendą sportu. Po turnieju World Cup w 2007 roku wycofał się już z międzynarodowych rozgrywek, ale wciąż gra w lokalnej drużynie walijskiej Cardiff Blues.
Thomas Berling (ur. 21 stycznia 1979, Norwegia) - norweski piłkarz. Przejścia na emeryturę z futbolu wzbudziło zainteresowanie mediów. Grał w Nardo FK i FC Lyn Oslo. W 2000 roku zniknął z zawodowej piłki nożnej. Później przyznał, że powodem porzucenia kariery sportowej była, jak opisał, powszechna homofobia w środowisku piłkarskim. W 2001 roku powrócił do piłkarstwa, grając w Drøbak/Frogn IF.
Mark Kendall Bingham (ur. 22 maja 1970 w Phoenix, USA, zm. 11 września 2001 w Shanksville, USA) – amerykański specjalista w zakresie public relations, jedna z ofiar ataków terrorystycznych z 11 września 2001.W Los Gatos, gdzie uczył się do 1988 roku, był kapitanem szkolnej drużyny rugby. Po ukończeniu szkoły w 1988 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, był wówczas przewodniczącym stowarzyszenia studentów. W college'u grał w akademickiej drużynie rugby, która w tym czasie dwukrotnie zdobyła tytuł mistrzowski w 1991 i 1993 roku. Był zawodnikiem o atletycznej budowie: 193 cm i 102 kg[3]. Uprawiał sporty ekstremalne, m.in. brał udział w biegu byków w Pamplonie i skakał do morza z hawajskich skał. Pod koniec lat 90. założył własną firmę The Bingham Group. Zginął tragicznie w wieku 31 lat na pokładzie samolotu United Airlines, który rozbił się nieopodal Shanksville, kiedy terroryści utracili panowanie nad porwanym Boeingiem. Uważa się, że Bingham był w grupie pasażerów, którzy szturmem wtargnęli do kokpitu, aby zapobiec wykorzystaniu samolotu przez porywaczy do uderzenia w obiekt na terenie Waszyngtonu i tym samym udaremnili zamiar terrorystów. Według relacji matki Marka Binghama – Alice Hoglan – 15 minut przed tragedią syn rozmawiał z nią przez telefon komórkowy, dowiedział się, że dwa samoloty uderzyły w World Trade Center, a kolejny w Pentagon. Sam zaś przekazał matce informację o sytuacji, jaka zaistniała na pokładzie samolotu, którym leciał. Orientacja homoseksualna Binghama była komentowana w prasie na całym świecie, szczególnie w kontekście przypisywanych mu czynów. New York Times podkreślił, że Mark Bingham stał się również ikoną pośród gejów. Międzynarodowa Organizacja Gay Rugby ogłosiła, że w Dublinie będzie rozgrywany Puchar Marka Binghama. Wydarzenie to jest popierane przez Irlandzki Związek Rugby.
John Blankenstein (12 lutego 1949 w De Bilt, Niderlandy - 25 sierpnia 2006 w Hadze) – niderlandzki piłkarz i sędzia piłkarski. Był jednym z pierwszych sportowców homoseksualnych, którzy ujawnili się w Holandii.
John Paul "J. P." Calderon (ur. 5 września 1975 w Santa Monica, Kalifornia, USA) – amerykański siatkarz, znany również z uczestnictwa w programach reality show oraz tego, że jest modelem.
Andrew Scott Goldstein (ur. 25 marca 1983 w Milion, Massachusetts, USA) – amerykański bramkarz w Lacrosse, gra w zespole Long Island Lizards.
Mathew Helm (ur. 9 grudnia 1980 r. w Bourke, Nowa Południowa Walia w Australii) – australijski skoczek do wody, który zdobył srebrny medal w skokach z dziesięciometrowej platformy podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku. Dwukrotnie zdobył złoty medal – podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu w 2003 roku, skacząc z platformy synchronicznej, oraz podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów w roku 2006, skacząc z platformy dziesięciometrowej.
Christopher Klucsarits, znany pod pseudonimem ringowym Chris Kanyon (ur. 4 stycznia 1970 r. w Nowym Jorku) – profesjonalny amerykański wrestler, znany ze swojej pracy dla federacji World Championship Wrestling (WCW) i World Wrestling Entertainment (WWE). 4 lutego 2006 roku, podczas walki toczonej dla niezależnej organizacji Blood Sweat and Ears (BSE Pro) w Greater Sudbury w kanadyjskiej prowincji Ontario, Kanyon wyznał, iż jest zmęczony życiem "w ukryciu" i zdeklarował się jako homoseksualista. Wyznał także, że został zwolniony z WWE z powodu własnej orientacji seksualnej.
Lars Peter Karlsson, znany jako Peter Karlsson (ur. 17 lutego 1966 w Lundby, Västergötland, Szwecja, zm. 11 marca 1995 w Västerås, Västergötland, Szwecja) – szwedzki hokeista. W latach 1992-1993 grał dla drużyny VIK Västerås Hockey Klubb w elitserien szwedzkiej w hokeju na lodzie. Został zamordowany przez dziewiętnastoletniego neonazistę, który sześćdziesięcioczterokrotnie dźgnął go nożem. Morderstwo zostało popełnione z powodu homoseksualnej orientacji sportowca. Po śmierci Karlssona, jego drużyna zainicjowała specjalny mecz, zorganizowany ku jego pamięci. Kara wymierzona zabójcy – zaledwie osiem lat pozbawienia wolności – wzbudziła w Szwecji oburzenie.
Ray Douglas McDonald (ur. 7 maja 1944 w McKinney, Texas, USA, zm. 4 maja 1993, Dallas, Texas, USA) - zawodowy amerykański futbolista, grał w drużynie Washington Redskins. Aresztowany za homoseksualizm w 1968 r. skończył karierę sportową.
Brian Sims – amerykański futbolista, kapitan drużyny Uniwersytetu Bloomsburg, nominowany do nagrody GLAAD.
Hans Peter Minderhoud (ur. 7 października 1973 w Harskamp, Niderlandy) – holenderski jeździec, w roku 2008 w Pekinie drużynowo srebrny medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich. W życiu prywatnym partner Edwarda Gala, również jeźdźca.
Chris Morgan (ur. 16 marca 1973) - brytyjski ciężarowiec konkurencyjnych w klasie 75 kg, zdobył srebrny medal w mistrzostwach w Atlancie w 2004 r. oraz złoty medal w grudniu 2005 na mistrzostwach w Turynie i brązowy medal w listopadzie 2006 podczas mistrzostw w Irlandii. Wielokrotnie brał udział w Gay Games, gdzie był bezkonkurencyjny.
Ryan O'Meara (ur. 5 stycznia 1984 w Houston, Teksas, USA) - amerykański tancerz na lodzie, brał udział w igrzyskach w Turynie, kilkukrotnie stawał na podium mistrzostw Stanów Zjednoczonych.
Nigel Owens (ur. 18 czerwca 1971 r. w Mynyddcerrig k. Llanelli, Walia, Wlk. Brytania) – sędzia rugby union. Sędziował podczas Heineken Cup. Był jedynym walijskim sędzią podczas Pucharu Świata w rugby 2007 we Francji. Były oficer South Wales Police. W roku 2005 został powołany na sędziego międzynarodowego.
Pierre Clemont (ur. 19 stycznia 1941 r. w Montrealu, Quebec, Kanada) – kanadyjski profesjonalny wrestler, znany pod pseudonimami Pat Patterson i Le Rêve du Québec. Obecnie pracuje dla organizacji World Wrestling Entertainment (WWE) jako konsultant twórczy. W roku 1996 dołączył do WWE Hall of Fame.
Gottfried Alexander Maximilian Walter Kurt Freiherr von Cramm (ur. 7 lipca 1909 w Nettlingen, Dolna Saksonia, zm. 8 listopada 1976 koło Kairu) - wybitny tenisista niemiecki, dwukrotny zwycięzca międzynarodowych mistrzostw Francji i trzykrotny finalista Wimbledonu w grze pojedynczej, wieloletni reprezentant w Pucharze Davisa. Baron von Cramm jest jednym z najbardziej utytułowanych graczy w historii niemieckiego tenisa, którego osiągnięciom dorównali dopiero po pół wieku Boris Becker, Michael Stich i Steffi Graf. Dramatyczna przerwa w karierze von Cramma nastąpiła w przededniu wojny. Wysoki blondyn, cieszący się opinią jednego z przystojniejszych graczy, odnoszący spektakularne sukcesy w popularnej dyscyplinie, z pozoru idealnie nadawał się na wzór aryjskiego sportowca. Von Cramm nie był jednak zainteresowany wspieraniem reżimu hitlerowskiego i negatywnie wypowiadał się o reżimie. Tenisista został oskarżony o homoseksualizm, w przepisach hitlerowskich traktowany jak przestępstwo, i skazany w maju 1938 na 10 miesięcy więzienia oraz utratę stopnia oficerskiego. Po odbyciu kary von Cramm powrócił do tenisa wiosną 1939. Mógł kontynuować karierę, jednak Brytyjczycy nie dopuścili tenisisty do Wimbledonu ze względu na homoseksualizm oraz ubiegłoroczny proces. Do sportu powrócił po wojnie.
William Tilden (ur. 10 lutego 1893 w Filadelfii, USA, zm. 5 czerwca 1953 w Los Angeles, USA) – tenisista amerykański, zwycięzca 10 turniejów wielkoszlemowych, siedmiokrotny zdobywca Pucharu Davisa, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii tenisa. Tilden zdecydowanie dominował w tenisie męskim w latach 20., przyczyniając się do popularyzacji tego sportu.
Mildred Ella "Babe" Didrikson Zaharias (ur. 26 czerwca 1911 w Port Arthur, Teksas, USA, zm. 27 września 1956 w Galveston, Teksas, USA) - prawdopodobnie najbardziej wszechstronna sportsmenka naszych czasów. Osiągała wspaniałe wyniki w niemal każdej dyscyplinie sportu, którą trenowała, od pływania, skoków do wody i łyżwiarstwa do koszykówki, tenisa, baseballa i bilarda. Podczas olimpiady w 1932 roku w Los Angeles do zwycięstwa prowadziły Babe owacje publiczności z jej rodzinnego miasta. Zdobyła aż sześć medali, w takich dyscyplinach jak: bieg przez płotki, skok wzwyż i rzut oszczepem. Jednego z dni igrzysk olimpijskich w Los Angeles w ciągu zaledwie trzech godzin pobiła cztery rekordy świata.
Ronald Robertson (ur. 25 września 1937 w Brackenridge, USA, zm. 4 lutego 2000) zdobywca srebrnego medalu na zimowych igrzyskach w Cortina d'Ampezzo w łyżwiarstwie figurowym, związany z amerykańskim aktorem Tab’em Hunter’em.
Tom Waddell (ur. 1 listopada 1937, zm. 11 lipca 1987) – amerykański sportowiec, trenujący wiele dyscyplin sportowych, zajął szóste miejsce w dziesięcioboju podczas igrzysk w Meksyku. Waddell jest twórcą Gay Games.
David Marquette Kopay (ur. 28 czerwca 1942 w Chicago, Illinois, USA) – były zawodowy amerykański futbolista z drużyny Washington Redskins; biegacz w National Football League. W wydanej po zakończeniu kariery sportowej w 1975 r. autobiografii pisze o homoseksualnych doświadczeniach, jakie przeżył z kolegami z drużyny. "Warto zastanowić się, co się kryje za ujawnianymi co jakiś czas przypadkami ekscesów seksualnych, jakich dopuszczają się sportowcy" – pisał w swojej autobiografii. "Czy ci chłopcy chcą udowodnić jeden drugiemu swoją męskość? A może używają kobiet jako wymówki, by mieć wspólne przeżycia seksualne z innymi kolegami z drużyny? Gdy grałem w NFL, brałem udział w seksie grupowym z udziałem kobiet tylko dlatego, że obok mnie seks uprawiali mężczyźni, inni gracze" – wyznał Kopay. Kopay ujawnił też orientację seksualną kolegi z drużyny Jerry’ego Smith’a, z którym był w przeszłości związany i który był jego pierwszą wielką miłością .
Toller Cranston (ur. 20 kwietnia 1949) – kanadyjski sportowiec, brązowy medalista igrzysk w Innsbrucku w łyżwiarstwie figurowym. W udzielonym wywiadzie ujawnił romans ze słowackim łyżwiarzem Ondrejem Nepele podczas Mistrzostw Świata w 1973 r.
Ondrej Nepela (ur. 22 stycznia 1951 w Bratysławie, Słowacja, zm. 2 lutego 1989 w Mannheim, Niemcy) - słowacki łyżwiarz figurowy, który występował w barwach Czechosłowacji na przełomie lat 1960. i 1970. Najbardziej utytułowany czesko-słowacki łyżwiarz figurowy w historii tej dyscypliny. Zdobył tytuł mistrza olimpijskiego (1972), trzykrotnie tytuł mistrza świata (1971, 1972, 1973) i dwukrotnie wicemistrza świata (1969, 1970) oraz pięciokrotnie tytuł mistrza Europy (1969, 1970, 1971, 1972, 1973) i brązowego medalisty mistrzostw Europy (1966, 1967, 1968). W 1971 otrzymał nagrodę najlepszego sportowca Czechosłowacji.Zmarł w wieku trzydziestu ośmiu lat na skutek powikłań chorobowych w związku z AIDS. Od 1992, co roku wczesną jesienią odbywają się w Bratysławie zawody Memoriał Ondreja Nepeli.
John Curry (ur. 9 września 1949, zm. 15 kwietnia 1994) – brytyjski łyżwiarz, złoty medalista igrzysk w Innsbrucku oraz mistrzostw świata w 1976 r.
Olivier Rouyer (ur. 1 grudnia 1955 r. w Nancy we Francji) – były francuski piłkarz grający na pozycji napastnika. Szczególne sukcesy odnotował w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Był członkiem klubu AS Nancy (ASNL) oraz jednym z reprezentantów Francji podczas XI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Argentynie w 1978 roku. Trenował ASNL od marca do lipca 1999 roku.
Brian James Pockar (ur. 27 października 1959, Calgary, Kanada, zm. 28 kwietnia 1992, Calgary, Kanada) – kanadyjski łyżwiarz figurowy.Trzykrotny (1978-1980) mistrz Kanady w łyżwiarstwie figurowym, laureat brązowego medalu podczas Mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym w Kopenhadze w 1982 roku. Jako zawodnik profesjonalny występował w show Stars on Ice, wyprodukowanym przez kampanię IMG (International Management Group), prezentowanym podczas tras koncertowych. Pracował także jako choreograf.
Blyth Tait (ur. 10 maja 1961 w Whangarei) - nowozelandzki jeździec sportowy. Wielokrotny medalista olimpijski.Sukcesy odnosił we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Cztery razy brał udział w igrzyskach (1992-2004), medale (łącznie cztery) zdobywał w Barcelonie i Atlancie. Dwukrotnie, w 1990 i 1998, był podwójnym mistrzem świata (indywidualnie i w drużynie). Największe sukcesy odnosił na koniu Ready Tedy.
Daniel Hayward "Dan" Veatch (ur. 18 kwietnia 1965 r.) – amerykański pływak. Brał udział w XXIV Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa). W pływaniu stylem grzbietowym (swoim ulubionym) na dystansie dwustu metrów zajął pozycję siódmą. Wziął także udział w XXV Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (Hiszpania) w roku 1992. Zwyciężył Pan Pacific Championships w pływaniu długodystansowym (200 m) stylem grzbietowym w Brisbane w roku 1987 oraz w Tokio w 1989 r. Od 1993 r. pływa dla University of San Francisco Masters.
Greg Louganis, właściwie Gregory Efthimios Louganis (ur. 29 stycznia 1960 r. w El Cajon, Kalifornia, USA), amerykański skoczek do wody. Wielokrotny medalista olimpijski. Ma szwedzkie i samoańskie korzenie, jednak został adoptowany przez rodzinę greckiego pochodzenia. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych skoczków do wody w historii. Na igrzyskach debiutował w Montrealu w roku 1976, ostatni raz wystąpił w Seulu dwanaście lat później. Za każdym razem, podczas trzech startów, zdobywał medale (łącznie pięć). Pierwszy krążek – srebrny – wywalczył w skokach z wieży. W 1980 r. był wielkim faworytem, jednak Amerykanie zbojkotowali igrzyska w Moskwie. Cztery lata później zdobył złote medale w obu olimpijskich konkurencjach – skokach z wieży i platformy. W Seulu powtórzył swój wyczyn. Był także pięć razy mistrzem świata (dublet w 1982 i 1986). W Seulu podczas zawodów doznał kontuzji – uderzył się w głowę i do wody skoczył z okrwawioną głową. Kontrowersje pojawiły się kilka lat później, gdy ujawnił, że już wtedy był nosicielem HIV. W 1995 roku opublikował autobiografię Breaking the Surface, później sfilmowaną.
Martina Navrátilová (ur. 18 października 1956 w Pradze, Czechy), tenisistka amerykańska czeskiego pochodzenia, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek tej dyscypliny; wielokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych we wszystkich konkurencjach; zdobywczyni Klasycznego Wielkiego Szlema w deblu; również Niekalendarzowego i Karierowego Wielkiego Szlema; zdobywczyni Pucharu Federacji, zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i ojczystej Czechosłowacji; uczestniczka rozgrywek o Puchar Wightman oraz letnich igrzysk olimpijskich w Atenach. Jedna z pięciu kobiet w historii, które liderowały jednocześnie singlowej i deblowej klasyfikacji WTA. Tenisistka leworęczna. Z początkiem lat osiemdziesiątych Martina ujawniła się jako lesbijka. Przez osiem lat, począwszy od 1983 roku, była związana z Judy Nelson.Kariera i sukcesy Navrátilovej zachęciły młodych ludzi do gry w tenisa. Stała się ona patronką wielu festynów i imprez masowych, organizowanych przeważnie w Stanach Zjednoczonych. W 2000 roku została wpisana do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy. Jest autorką autobiografii "Being myself", w której opowiada między innymi o swojej orientacji seksualnej. W 2000 roku wystąpiła gościnnie w jednym z odcinków serialu Will & Grace w którym zagrała samą siebie.
Robert Clark Paris (ur. 14 grudnia 1959 w Columbus, Indiana, USA) – amerykański kulturysta. W szkole średniej grał w football, a z czasem zainteresowanie znalazł w kulturystyce. Już w wieku dwudziestu czterech lat, w 1983 roku, został laureatem zawodów NPC American National and IFBB World Bodybuiding; tego samego roku zdobył tytuł Mr. Universe, jednak największe sukcesy odnosił na początku lat dziewięćdziesiątych. Obecnie, blisko piętnaście lat od momentów jego szczytowania w branży kulturystycznej, Paris jest określany jako jeden z najlepszych atletów w historii sportu kulturystycznego. W lipcu 1989 roku Paris dokonał coming outu na ramach pisma Ironman magazine. Tego samego roku poślubił swojego partnera Roda Jacksona w jednym z unitarianistycznych kościołów. Para rozpoczęła współdziałać na rzecz LGBT, walcząc o prawa gejów, udzielając się w telewizji, radiu i licznych magazynach. Paris i Jackson rozwiedli się w 1995 roku. Obecnie mieszka ze swoim partnerem Brianem w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Bob i Brian spotykają się od 1996 roku, a w 2003 roku zawarli związek małżeński w Kanadzie.
Bruce Hayes (ur. 20 marca 1963) – amerykański pływak, zdobywca złotego medalu podczas igrzysk w Los Angeles w pływaniu na dystansie 4 x 200 m.
Holly Metcalf (ur. 25 marca 1958) – amerykańska wioślarka, zdobywczyni złotego medalu podczas igrzysk w Los Angeles w 1984 r.
Brian Orser (ur. 18 grudnia 1961) – kanadyjski łyżwiarz figurowy, dwukrotny srebrny medalista olimpijski podczas igrzysk w Sarajewie w 1984 r. i Calgary w 1988 r., wielokrotnie stawał na podium mistrzostw świata, a w 1987 r. został mistrzem świata.
Justinus Soni "Justin" Fashanu (ur. 19 lutego 1961 w Londynie, Wlk. Brytania, zm. 2 maja 1998 w Londynie) – angielski piłkarz. Na przestrzeni lat 1978-1997 grał w licznych klubach piłkarskich, najdłużej dla Norwich City i Notts County F.C.. Był pochodzenia nigeryjskiego. Pierwszy brytyjski piłkarz Premier League, który publicznie wyznał, że jest homoseksualistą. Karierę piłkarską rozpoczął w roku 1978, zakończył w 1997 roku. W 1981 roku był pierwszym ciemnoskórym piłkarzem na Wyspach Brytyjskich, za którego klub (Nottingham Forest F.C.) zapłacił ponad milion funtów. Od 1990 roku jawnie dyskryminowany po swoim publicznym coming oucie. W 1998 roku amerykański siedemnastolatek oskarżył go o napaść seksualną. Zarzut został oddalony, jednak załamany Fashanu popełnił samobójstwo.
Marcus "Mark" Tewksbury (ur. 2 lipca 1968 r. w Calgary, Alberta, Kanda) – były kanadyjski pływak. Podczas XXV Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku zdobył złoty medal w pływaniu stylem grzbietowym. Dojrzewał w Calgary w kanadyjskiej prowincji Alberta. Uczęszczał na University of Calgary, gdzie rozpoczął trenować pływactwo. Zdobył złoty medal w pływaniu na grzbiecie (odległość stu metrów) oraz srebro w pływaniu tym samym stylem (odległość dwustu metrów) podczas Pan Pacific Swimming Championships w Brisbane w 1987 roku. Wywalczył także srebro podczas zawodów w Edmonton w roku 1991 oraz brąz w trakcie zawodów w Tokio (1989). W 1988 roku wziął udział w XXIV Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu (Korea Południowa), podczas których zdobył srebrny medal dla swojej drużyny. Przez kilka lat był uważany za jednego z najlepszy pływaków grzbietowych świata. Kolejny sukces osiągnął w 1992 roku – podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie został złotym medalistą w pływaniu stylem grzbietowym na odległości stu metrów oraz brązowym medalistą w pływaniu stylem mieszanym na odległości 4 x 100 m. Był pierwszym kanadyjskim lekkoatletą, który publicznie dyskutował na temat swojej orientacji seksualnej. Powody, dla których coming outu dokonał dopiero po zerwaniu z fachem pływaka, przedstawił jasno i wyraźnie w jednym z udzielonych wywiadów: "(Tam) geje nie istnieją. Trenerzy i koledzy w szatni jeśli już coś o gejach mówią, to źle. Przekaz jest prosty – kryj się, bo tu nie ma na to miejsca”. Był współorganizatorem pierwszej edycji igrzysk LGBT Outgames w 2006 roku. Tego roku wydał też swoją autobiografię – Inside Out: Straight Talk from a Gay Jock.
Matthew Hall (ur. 1970) – kanadyjski łyżwiarz figurowy. W roku 1989 został brązowym medalistą Mistrzostw Kanady w Łyżwiarstwie Figurowym. Ten sam tytuł uzyskał tego samego roku w trakcie zawodów Canada Games. Związany z Roy'em Rusch'em.
Dennis Coi – kanadyjski łyżwiarz figurowy. W roku 1974 został brązowym medalistą Mistrzostw Kanady w Łyżwiarstwie Figurowym.
Robert "Rob" McCall (ur. 14 wrzesnia 1958 – 15 listopada 1991) - kanadyjski łyżwiarz figurowy. W 1988 r. zdobył brązowy medal igrzysk w Calgary, wielokrotny mistrz Kanady i medalista mistrzostw swiata.
Roy Franklin Simmons (ur. 8 listopada 1958 w Savannah, Georgia, USA) – amerykański futbolista, zawodnik National Football League.
Esera Tavai Tuaolo (ur. 11 lipca 1968) – amerykański futbolista pochodzenia samoańskiego, zawodnik National Football League.
Mark Leduc (ur. 4 maja 1964 w Toronto, Ontario, Kanada, zm. 22 lipca 2009 w Toronto) – były kanadyjski bokser, który zdobył srebrny medal podczas XXV Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Wraz z końcem kariery boksera, postanowił dokonać coming outu, by zwalczyć stereotyp geja i wesprzeć młodych, zmagających się ze swoją seksualnością. Zdeklarował się na łamach telewizyjnego filmu dokumentalnego For the Love of the Game w 1994 roku
Robert Dover (ur. 7 czerwca 1956 w Chicago, Illinois, USA) – brązowy medalista igrzysk w Atlancie, Sydey i Atenach w jeździectwie.
Beatriz Cristina Fernández, Gigi Fernández (ur. 22 lutego 1964 w San Juan, Portoryko) - tenisistka portorykańska, zwyciężczyni 17 turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej, liderka rankingu deblowego, w barwach USA mistrzyni olimpijska i zdobywczyni Pucharu Federacji.
Conchita Martínez (ur. 16 kwietnia 1972 w Monzón, Hiszpania) - tenisistka hiszpańska, wiceliderka rankingu światowego, zwyciężczyni Wimbledonu, zdobywczyni Pucharu Federacji, medalistka olimpijska. Startowała w czterech olimpiadach i sięgnęła po trzy medale w konkurencji debla (w parze z Sánchez Vicario srebro w Barcelonie 1992 i brąz w Atlancie 1996, z Virginią Ruano Pascual srebro w Atenach 2004.
Glenn Lawrence Burke (ur. 16 listopada 1952, Oakland, California, USA, zm. 30 maja 1995 San Leandro, Kalifornia, USA) – jeden z czołowych graczy Major League Baseball w drużynach Los Angeles Dodgers i Oakland Athletics od 1976 r. do 1979 r. Burke był pierwszym baseballistą Major League Baseball, który ujawnił swój homoseksualizm w trakcie kariery sportowej. "Teraz nikt nie może nigdy powiedzieć, że homoseksualista nie może grać w głównej lidzie, ponieważ ja jestem homoseksualistą i grałem." – powiedział Glenn Burke po ujawnieniu się. Po coming oucie Burke był dyskryminowany w drużynie przez managerów sportowych. Jeden z nich, Al Campanis, menedżer Los Angeles Dodgers, zagroził sportowcowi, że pozostanie w drużynie jedynie w przypadku, gdy ożeni się z kobietą. Burke odmówił. W wywiadzie z 1994 r. powiedział: Moją misją jako homoseksualnego baseballisty było przełamanie stereotypów… Myślę, że mi się udało”.
Joan Guetschow (ur. 6 września 1966) – amerykańska biatlonistka, reprezentowała Stany Zjednoczone na igrzyskach w Alberville w 1992 r. i Lillehammer w 1994 r.
Ian Roberts, pseud. Chimp (ur. 31 lipca 1965 w Londynie, Wlk. Brytania) – australijski były członek rugby league, aktor. Znalazł się wśród dwudziestu pięciu najlepszych zawodników rugby Nowej Południowej Walii. Grał na pozycjach filara oraz wspieracza młyna (tzw. druga linia młyna). Przynależał do australijskich klubów: South Sydney Rabbitohs – w latach 1986-1989, Manly-Warringah Sea Eagles – w latach 1990-1995, North Queensland Cowboys – w latach 1997-1998. W roku 1998 zakończył karierę sportowca. Dwa lata później został uhonorowany Australijskim Medalem Sportu. Roberts dokonał publicznego doming outu w roku 1995. W ciągu tego roku dyskutował na temat swojej seksualności w telewizji i w licznych magazynach. Zawodnicy Rugby league, do której przynależał Ian, pochwalali coming out żyjącego w zgodzie ze swoją naturą współgracza, a dyrektorzy sportowego programu telewizyjnego The NRL Footy Show, Paul Vautin, Peter Sterling i Steve Roach, pojawili się na posterze kampanii przeciw homofobii prowadzonej przez Lesbijsko-Gejowski Projekt Przeciw Przemocy. Autor Paul Freeman wydał w 1997 roku książkę Ian Roberts – Finding Out. W 2005 roku wziął udział w australijskiej edycji Tańca z gwiazdami, tańcząc z Natalie Lowe. W telewizji występował także w charakterze aktora. Wystąpił również w kilku filmach kinowych, w tym między innymi w Superman: Powrót (Superman: Returns, 2006) w reżyserii Bryana Singera.
Val Joe "Rudy" Galindo (ur. 7 września 1969 w San Jose, Kalifornia, USA) - amerykański łyżwiarz, który startował w zawodach solistów oraz par. Jako solista w 1996 r. został mistrzem Stanów Zjednoczonych oraz zajął trzecie miejsce w mistrzostwach świata. Z Kristi Yamaguchi w 1990 r. zdobył mistrzostwo Stanów Zjednoczonych.
David Pichler (ur. 3 września 1968) - amerykański skoczek do wody reprezentujący Stany Zjednoczone na igrzyskach olimpijskich w 1996 r. w Atlancie oraz w 2000 r. w Sydney, gdzie został wybrany na kapitana drużyny.
Patrick Jeffrey (ur. 25 czerwca 1965) – amerykański skoczek do wody, reprezentował Stany Zjednoczone podczas igrzysk olimpijskich w Seulu 1988 r. i w Atlancie w 1996 r. Dwukrotnie zdobył brązowy medal na igrzyskach panamerykańskich w 1991 r. i 1995 r.
Sheryl Denise Swoopes (ur. 25 marca 1971 w Brownfield w Teksasie, USA) − amerykańska koszykarka, skrzydłowa. Trzykrotna złota medalistka olimpijska. Mierząca 183 cm zawodniczka studiowała m. in. na South Plains College, największe sukcesy odnosiła jednak z Texas Tech University (mistrzostwa NCAA w 1993). Do WNBA została wybrana w pierwszym naborze do ligi (w 1997), była także pierwszą zawodniczką która podpisała kontrakt z ligą[2]. Przez jedenaście lat była koszykarką Houston Comets, z organizacją tą zdobyła cztery tytuły mistrzowskie (1997–2000). W 2000, 2002 i 2005 była MVP, sześć razy grała w All-Star Game, trafiła także do WNBA All-Decade Team. rozgrywek Przez sezonem 2008/09 podpisała kontrakt z Seattle Storm. Swoopes przez wiele lat miała pewne miejsce w reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Poza trzema mistrzostwami olimpijskimi (1996, 2000 i 2004) może się poszczycić m.in. złotym krążkiem mistrzostw świata (2002) oraz brązowym medalem tej imprezy (1994 i 2006).
Camilla Røseler Andersen (ur. 5 lipca 1973 roku w Gentofte, Dania), była duńska piłkarka ręczna, wielokrotna reprezentantka kraju. Występowała na pozycji rozgrywającej. Wraz z reprezentacją Danii dwukrotnie zdobyła złoty medal olimpijski w : 1996 roku w Atlancie 2000 roku w Sydney. Karierę zawodniczą zakończyła w 2005 roku. Dwukrotnie wybierano ją najlepszą piłkarką roku na Świecie w : 2000 i 2003 roku. W reprezentacji Danii wystąpiła 194 razy, strzeliła 846 bramek.
Judith Arndt (ur. 23 lipca 1976 w Königs Wusterhausen, Niemcy) − niemiecka zawodniczka specjalizująca się w kolarstwie szosowym i torowym, dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich, dwukrotna mistrzyni świata z Werony (2004) i wielokrotna medalistka torowych i szosowych mistrzostw świata, wielokrotna mistrzyni Niemiec (5-krotnie na torze, 7-krotnie na szosie). Prywatnie, od 1996 roku, związana z Petrą Rossner, mistrzynią olimpijską w wyścigu na 3000 m na dochodzenie (1992).
Petra Rossner (ur. 14 listopada 1966 w Lipsku, Niemcy) – niemiecka kolarka, złota medalistka Olimpiady 1992 w Barcelonie w trzykilometrowym sprincie kolarskim na velodromie. Rok wcześniej na tym samym dystansie została mistrzynią świata (w 1989 roku była wicemistrzynią). Zdobywczyni Pucharu Świata w 2002 i 2004 roku jako druga ukończyła kobiecy Giro d'Italia.
Mia Terese Hundvin (ur. 7 marca 1977 roku w Bergen, Norwegia) - norweska piłkarka ręczna, wielokrotna reprezentantka kraju. Grała na pozycji lewoskrzydłowej. W reprezentacji Norwegii zadebiutowała w 1998 roku, karierę sportową zakończyła w 2008 roku. Dla reprezentacji strzeliła 174 bramki w 72 meczach. W 2000 roku w Sydney zdobyła brązowy medal olimpijski.
Johan Kenkhuis (ur. 7 maja 1980 w Vriezenveen, Niderlandy) – niderlandzki pływak, dwukrotny medalista olimpijski, mistrz świata i dwukrotny wicemistrz świata oraz wielokrotny mistrz Europy. Wybrany w 2003 r. sportowcem roku w Niderlandach.
Robert Alan Newton (ur. 10 czerwca 1981 w Nottingham, Wlk. Brytania) - brytyjski lekkoatleta, w 2004 roku reprezentował Wlk. Brytanię na igrzyskach olimpijskich w Atenach w biegach płotkarskich.
Imke Duplitzer (ur. 28 lipca 1975 w Karlsruhe, Niemcy) - niemiecka szermierka. Na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku zdobyła srebrny medal, zaś w 2006 r. brązowy medal mistrzostw świata.
Amélie Simone Mauresmo (ur. 5 lipca 1979 w Saint-Germain-en-Laye, Francja) – tenisistka francuska, zwyciężczyni wielkoszlemowych turniejów Australian Open 2006 i Wimbledonu 2006, nr 1 w kobiecym tenisie na świecie w 2004 i 2006, wicemistrzyni olimpijska z Aten, 2004 w singlu, zdobywczyni Pucharu Federacji. W marcu 2007 została uhonorowana przez prezydenta Francji tytułem Kawalera Orderu Legii Honorowej, najwyższego francuskiego odznaczenia państwowego.
Ji Wallace (ur. 23 czerwca 1977 w Lismore, Australia) – australijski gimnastyk sportowy i medalista olimpijski. W 1996 roku na XIX Mistrzostwach Świata w Skokach na Trampolinie zdobył indywidualnie złoty medal w konkurencji double mini-trampolina[3], a także srebrny medal drużynowo w tej samej konkurencji[4]. W 1997 roku, w Lahti zdobył brązowy medal na World Games w skokach synchronicznych na trampolinie. Podczas startu na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku zdobył srebrny medal w konkurencji skoki na trampolinie.
Matthew Mitcham (ur. 2 marca 1988 w Brisbane, Queensland, Australia) – australijski skoczek do wody i olimpijczyk. Zdobywca złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W 2008 roku zdobył złoty medal na zawodach Diving Grand Prix w Fort Lauderdale. W tym samym roku brał także udział w skokach z platformy 10-metrowej oraz 3-metrowej trampoliny na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, zdobywając złoty medal olimpijski w skokach z platformy 10-metrowej (z wynikiem 112.10 punktów w ostatnim skoku). Poczta australijska w 2008 r. wydrukowała specjalne znaczki pocztowe z twarzą sportowca. Związany z Lachlan’em Fletcher’em, który mu kibicował w Pekinie, i którego sportowiec wycałował po zdobyciu złotego medalu, czego zdjęcia obiegły cały świat.
John Ekwugha Amaechi (ur. 26 listopada 1970 w Bostonie, Massachusetts, USA) – emerytowany koszykarz NBA, obecnie pracujący jako prezenter telewizyjny oraz aktywista polityczny w Wielkiej Brytanii. W lutym 2007 roku publicznie wyznał, że jest homoseksualistą, stając się pierwszym zawodnikiem NBA w historii, który dokonał coming outu. Ma korzenie nigeryjskie.
Gro Hammerseng (ur. 10 kwietnia 1980 w Gjøvik, Norwegia) - norweska piłkarka ręczna. Reprezentantka i kapitan żeńskiego zespołu narodowego. Od 2003 gra w duńskim FC Midtjylland Håndbold, dawniej Ikast-Brande Elite Håndbold . Karierę rozpoczęła w swoim lokalnym klubie nie istniejącym już Vardal. Później był Raufoss i Gjøvik og Vardal. W reprezentacji kraju zadebiutowała w 2000 roku. Jako kapitan poprowadziła swoją drużynę do dwóch tytułów Mistrza Europy 2004 Hungary i 2006 Sverige , Wicemistrzostwa Świata w 2007 France oraz Mistrzostwa Olimpijskiego w 2008 Pekin. Do 23 Sierpnia 2008 w reprezentacji kraju rozegrała 147 gier i zdobyła 585 bramek. Przed Igrzyskami Olimpijskimi Hammerseng wzięła udział w kampanii Amnesty International, dotyczącej łamania praw człowieka w Chinach. W 2007 po dwóch tytułach MVP zdobytych podczas Mistrzostw Europy w 2004 i 2006, została wybrana najlepszą piłkarką ręczna na świecie. Związana z Katją Nyberg.
Katja Johanna Alice Nyberg (ur. 24 sierpnia 1979 roku w Helsinkach, Finlandia) - urodzona w Finlandii, piłkarka ręczna reprezentacji Norwegii. Gra na pozycji lewej rozgrywającej. Obecnie występuje w duńskim Ikast-Bording Elite Håndbold. Podczas Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie zdobyła mistrzostwo olimpijskie. Związana z Gro Hammerseng.
Natasha Kanani Janine Kai (ur. 22 maja 1983, w Kahuku, Hawaje, USA) - amerykańska piłkarka nożna, jest członkiem amerykańskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej.
Lauren Lappin (ur. 26 czerwca 1984 w Anaheim, Kalifornia, USA) - amerykańska softballistka. Zdobyła srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 r.
Rennae Stubbs (ur. 26 marca 1971 w Sydney, Australia) – australijska tenisistka, specjalistka debla, zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, liderka rankingu deblistek, reprezentantka w Pucharze Federacji.
Linda Bresonik (ur. 7 grudnia 1983 w Essen, Niemcy) – niemiecka piłkarka grająca na pozycji pomocnika, mistrzyni świata z 2003 r. i z 2007 r.
Brendan Burke (grudzień 1988, Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Kanada - 5 lutego 2010) – hokeista kanadyjski, najmłodszy syn Briana Burke, menadżera generalnego Toronto Maple Leafs i reprezentacji olimpijskiej USA w hokeju. W listopadzie 2009 r., dokonał w gazecie coming outu i wypowiedział się przeciwko homofobii w sporcie zawodowym. Jego publiczny coming out spotkał się z szerokim poparciem ze strony prasy i kibiców. Zmarł w wypadku samochodowym 5 lutego 2010 r.
Gareth Thomas (ur. 25 lipca 1974 w Sarn k/Bridgend, Wlk. Brytania) - walijski gracz rugby, były kapitan reprezentacji narodowej Walii. Gareth Thomas za życia stał się brytyjską legendą sportu. Po turnieju World Cup w 2007 roku wycofał się już z międzynarodowych rozgrywek, ale wciąż gra w lokalnej drużynie walijskiej Cardiff Blues.
Thomas Berling (ur. 21 stycznia 1979, Norwegia) - norweski piłkarz. Przejścia na emeryturę z futbolu wzbudziło zainteresowanie mediów. Grał w Nardo FK i FC Lyn Oslo. W 2000 roku zniknął z zawodowej piłki nożnej. Później przyznał, że powodem porzucenia kariery sportowej była, jak opisał, powszechna homofobia w środowisku piłkarskim. W 2001 roku powrócił do piłkarstwa, grając w Drøbak/Frogn IF.
Mark Kendall Bingham (ur. 22 maja 1970 w Phoenix, USA, zm. 11 września 2001 w Shanksville, USA) – amerykański specjalista w zakresie public relations, jedna z ofiar ataków terrorystycznych z 11 września 2001.W Los Gatos, gdzie uczył się do 1988 roku, był kapitanem szkolnej drużyny rugby. Po ukończeniu szkoły w 1988 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, był wówczas przewodniczącym stowarzyszenia studentów. W college'u grał w akademickiej drużynie rugby, która w tym czasie dwukrotnie zdobyła tytuł mistrzowski w 1991 i 1993 roku. Był zawodnikiem o atletycznej budowie: 193 cm i 102 kg[3]. Uprawiał sporty ekstremalne, m.in. brał udział w biegu byków w Pamplonie i skakał do morza z hawajskich skał. Pod koniec lat 90. założył własną firmę The Bingham Group. Zginął tragicznie w wieku 31 lat na pokładzie samolotu United Airlines, który rozbił się nieopodal Shanksville, kiedy terroryści utracili panowanie nad porwanym Boeingiem. Uważa się, że Bingham był w grupie pasażerów, którzy szturmem wtargnęli do kokpitu, aby zapobiec wykorzystaniu samolotu przez porywaczy do uderzenia w obiekt na terenie Waszyngtonu i tym samym udaremnili zamiar terrorystów. Według relacji matki Marka Binghama – Alice Hoglan – 15 minut przed tragedią syn rozmawiał z nią przez telefon komórkowy, dowiedział się, że dwa samoloty uderzyły w World Trade Center, a kolejny w Pentagon. Sam zaś przekazał matce informację o sytuacji, jaka zaistniała na pokładzie samolotu, którym leciał. Orientacja homoseksualna Binghama była komentowana w prasie na całym świecie, szczególnie w kontekście przypisywanych mu czynów. New York Times podkreślił, że Mark Bingham stał się również ikoną pośród gejów. Międzynarodowa Organizacja Gay Rugby ogłosiła, że w Dublinie będzie rozgrywany Puchar Marka Binghama. Wydarzenie to jest popierane przez Irlandzki Związek Rugby.
John Blankenstein (12 lutego 1949 w De Bilt, Niderlandy - 25 sierpnia 2006 w Hadze) – niderlandzki piłkarz i sędzia piłkarski. Był jednym z pierwszych sportowców homoseksualnych, którzy ujawnili się w Holandii.
John Paul "J. P." Calderon (ur. 5 września 1975 w Santa Monica, Kalifornia, USA) – amerykański siatkarz, znany również z uczestnictwa w programach reality show oraz tego, że jest modelem.
Andrew Scott Goldstein (ur. 25 marca 1983 w Milion, Massachusetts, USA) – amerykański bramkarz w Lacrosse, gra w zespole Long Island Lizards.
Mathew Helm (ur. 9 grudnia 1980 r. w Bourke, Nowa Południowa Walia w Australii) – australijski skoczek do wody, który zdobył srebrny medal w skokach z dziesięciometrowej platformy podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku. Dwukrotnie zdobył złoty medal – podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu w 2003 roku, skacząc z platformy synchronicznej, oraz podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów w roku 2006, skacząc z platformy dziesięciometrowej.
Christopher Klucsarits, znany pod pseudonimem ringowym Chris Kanyon (ur. 4 stycznia 1970 r. w Nowym Jorku) – profesjonalny amerykański wrestler, znany ze swojej pracy dla federacji World Championship Wrestling (WCW) i World Wrestling Entertainment (WWE). 4 lutego 2006 roku, podczas walki toczonej dla niezależnej organizacji Blood Sweat and Ears (BSE Pro) w Greater Sudbury w kanadyjskiej prowincji Ontario, Kanyon wyznał, iż jest zmęczony życiem "w ukryciu" i zdeklarował się jako homoseksualista. Wyznał także, że został zwolniony z WWE z powodu własnej orientacji seksualnej.
Lars Peter Karlsson, znany jako Peter Karlsson (ur. 17 lutego 1966 w Lundby, Västergötland, Szwecja, zm. 11 marca 1995 w Västerås, Västergötland, Szwecja) – szwedzki hokeista. W latach 1992-1993 grał dla drużyny VIK Västerås Hockey Klubb w elitserien szwedzkiej w hokeju na lodzie. Został zamordowany przez dziewiętnastoletniego neonazistę, który sześćdziesięcioczterokrotnie dźgnął go nożem. Morderstwo zostało popełnione z powodu homoseksualnej orientacji sportowca. Po śmierci Karlssona, jego drużyna zainicjowała specjalny mecz, zorganizowany ku jego pamięci. Kara wymierzona zabójcy – zaledwie osiem lat pozbawienia wolności – wzbudziła w Szwecji oburzenie.
Ray Douglas McDonald (ur. 7 maja 1944 w McKinney, Texas, USA, zm. 4 maja 1993, Dallas, Texas, USA) - zawodowy amerykański futbolista, grał w drużynie Washington Redskins. Aresztowany za homoseksualizm w 1968 r. skończył karierę sportową.
Brian Sims – amerykański futbolista, kapitan drużyny Uniwersytetu Bloomsburg, nominowany do nagrody GLAAD.
Hans Peter Minderhoud (ur. 7 października 1973 w Harskamp, Niderlandy) – holenderski jeździec, w roku 2008 w Pekinie drużynowo srebrny medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich. W życiu prywatnym partner Edwarda Gala, również jeźdźca.
Chris Morgan (ur. 16 marca 1973) - brytyjski ciężarowiec konkurencyjnych w klasie 75 kg, zdobył srebrny medal w mistrzostwach w Atlancie w 2004 r. oraz złoty medal w grudniu 2005 na mistrzostwach w Turynie i brązowy medal w listopadzie 2006 podczas mistrzostw w Irlandii. Wielokrotnie brał udział w Gay Games, gdzie był bezkonkurencyjny.
Ryan O'Meara (ur. 5 stycznia 1984 w Houston, Teksas, USA) - amerykański tancerz na lodzie, brał udział w igrzyskach w Turynie, kilkukrotnie stawał na podium mistrzostw Stanów Zjednoczonych.
Nigel Owens (ur. 18 czerwca 1971 r. w Mynyddcerrig k. Llanelli, Walia, Wlk. Brytania) – sędzia rugby union. Sędziował podczas Heineken Cup. Był jedynym walijskim sędzią podczas Pucharu Świata w rugby 2007 we Francji. Były oficer South Wales Police. W roku 2005 został powołany na sędziego międzynarodowego.
Pierre Clemont (ur. 19 stycznia 1941 r. w Montrealu, Quebec, Kanada) – kanadyjski profesjonalny wrestler, znany pod pseudonimami Pat Patterson i Le Rêve du Québec. Obecnie pracuje dla organizacji World Wrestling Entertainment (WWE) jako konsultant twórczy. W roku 1996 dołączył do WWE Hall of Fame.
Donal Óg Cusack (ur. 16 marca 1977 w Cloyne, w hrabstwie Cork, Irlandia) - irlandzka gwiazda hurlingu, narodowego sportu Irlandczyków.
Ireen Wüst (ur. 1 kwietnia 1986 w Goirle, Niderlandy) - holenderska łyżwiarka szybka, mistrzyni olimpijska. W styczniu 2006 r. zajęła 3. miejsce w wielobojowych mistrzostwach Europy (za Niemką Claudią Pechstein i Holenderką Renate Groenewold). W lutym 2006 r. sięgnęła w Turynie po złoto olimpijskie na dystansie 3000 m. Wyprzedziła rodaczkę Renate Groenewold i Kanadyjkę Cindy Klassen. W wieku niespełna 20 lat została najmłodszą holenderską mistrzynią olimpijską w historii. W marcu 2007 r. została dwukrotną mistrzynią świata (na dystansach: 1000 m i 1500 m).
Geert Blanchart - łyżwiarz szybki, reprezentował Belgię w short tracku na igrzyskach w Albertville w 1992 r. i Lillehammer w 1994 r.
Clarke James Carlisle (ur. 14 października 1979 w Preston) – angielski piłkarz występujący na pozycji środkowego obrońcy. Grał w Burnley FC i Leeds United oraz w reprezentacji Anglii.
Świetny i wyczerpujący tekst, dzięki! Sportowcy geje i lesbijki to wciąż temat tabu.
OdpowiedzUsuńWedle serwisu AfterEllen.com w Vancouver startują cztery zawodniczki, otwarcie przyznające się do homoseksualizmu: Ireen Wust - holenderska panczenistka, Vibeke Skofterud - biegaczka narciarska z Norwegii i dwie hokeistki - Sarah Vaillancourt z Kanady i Erika Holst ze Szwecji.
A Z 40-MILIONOWEGO KRAJU JAKIM JEST CIEMNOGROD POLSKI ZADEN,ANI JEDEN SPORTOWIEC NIE PRZYZNAJE SIE DO SWOJEJ ORIENTACJI???HORROR!JESTESMY 100LAT ZA MURZYNAMI/NIE OBRAZAJAC MURZYNOW!/.
OdpowiedzUsuń