wtorek, 4 sierpnia 2009

Bitwa wygrana

Nie można bezkarnie obrażać homoseksualistów. Tak orzekł sąd w Szczecinie i nakazał kobiecie, która obraziła 25-letniego homoseksualistę z Wolina, przeprosić go i zapłacić 15 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok w tym precedensowym procesie zapadł dziś w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Sprawa na wokandę trafiła w lutym tego roku. 25-letni Ryszard Giersz, homoseksualista z 5-tysięcznego Wolina, oskarżył sąsiadkę Annę S. o naruszenie dóbr osobistych. Kobieta miała publicznie wyzwać jego i jego partnera, rozpowiadać w Wolinie, że "pedał sprowadził sobie pedała". Potem - jak wynika z akt sprawy - wielokrotnie obrażała go, mówiąc np., że "widziała, jak pedały idą się r...ać do parku". Wczoraj sąd zakazał jej dalszego naruszania dóbr osobistych Ryszarda Giersza, czyli jego wolności, godności, życia intymnego i dobrego imienia. Kobiecie nie wolno też używać wobec Giersza i jego partnera słowa "pedał" oraz komentować publicznie ich życia intymnego i orientacji seksualnej. Każdy ma prawo do ochrony swojej godności i życia prywatnego - mówiła wczoraj uzasadniając wyrok sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Urszula Chmielewska. Sędzia oświadczyła, że Ryszard Giersz ma prawo do normalnego i spojnego życia w społeczeństwie. Sąd uznał, że słowo pedał było przez Annę S. używane w takim kontekście, by ubliżyć sąsiadowi,a Anna S. dopuszczała się nękania wobec pary. Bohater sprawy po wyroku powiedział dziannikarzom: - Bardzo się cieszę. Jestem normalnym człowiekiem i chcę tylko spokojnie żyć z moim partnerem. Ostatnie pół roku zupełnie nas wykończyło. Mam nadzieję, że Sz. w końcu przestanie się wtrącać i ubliżać nam na każdym kroku. Może uda nam się przeprowadzić do większego mieszkania. Wtedy nie będziemy musieli spotykać tej pani.
Ten wyrok przywraca mi nadzieję, że i w Polsce kiedys w końcu będzie normalnie. Cieszę się z wyroku i gratuluję chłopakom z Wolina, że nie poddali się i walczyli o swoją godnoć. Uważam, że ten wyrok jest ważny nie tylko dla nich, ale i dla wszystkich gejów i lesbijek w Polsce. Homofobię trzeba scigać i karać, tak jak rasizm czy faszyzm. Niech i w Polsce zapanuje w końcu normalnosć. Jeszcze raz wielki szacunek dla pary w Wolina.

1 komentarz:

  1. Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt tej historii. Czytałem jakiś czas temu artykuł na GW właśnie o tej sprawie. Okazuje się, że wielu ludzi znających tę parę, mówi o nich ciepło i stanęli po ich stronie w tym sporze - jednak są jacyś normalni ludzie w tym kraju.
    P.S. Super blog, tematy, które poruszas są bardzo ciekawe, z zainteresowaniem czytam Twoje wypowiedzi, no i fotki też przyciągają wzrok. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń