piątek, 30 lipca 2010

Przebudzenie Anne Rice

Anne Rice, autorka „Wywiadu z wampirem”, postanowiła zerwać z katolicyzmem i chrześcijaństwem z powodu ich wrogiego stosunku do praw gejów i kobiet oraz antykoncepcji. Christopher Rice - syn pisarki - jest gejem.

Anne Rice, która 12 lat temu powróciła do katolicyzmu, ogłosiła w tym tygodniu, że choć pozostaje "związana z Chrystusam", nie chce już dłużej być związana z katolicyzmem.

Rice była wychowana w rodzinie katolickiej. W dorosłości miała poglądy ateistyczne, jednakże kilkanaście lat temu postanowiła powrócić do katolicyzmu.

We wtorek Rice umieściła link na Facebooku do wypowiedzi jednego z chrześcijańskich kaznodziei, który powiedział, że kraje muzułmańskie, które karzą śmiercią za homoseksualizm są bardziej "moralne" niż USA.

Rice potępiła tę wypowiedź pisząc, że chrześcijanie w takiej wersji są pełnymi pogardy i przemocy ignorantami, którzy sprawiają, że nie chce być dalej związana z chrześcijaństwem i identyfikować się z nim mimo wiary w Chrystusa.

Rice napisała, że nie może należeć do kłótliwej, wrogiej grupy jaką są chrześcijanie. Mimo próby związania się przez ostatnie 10 lat z katolicyzmem pisarka uznała, że sumienie nie pozwala jej być nadal jego częścią.

"Porzuciłam chrześcijaństwo. W imię Chrystusa, nie zgadzam się na to, by być przeciwko gejom. Nie zgadzam się na to, by być przeciwna feminizmowi. Nie zgadzam się na to by być przeciwko antykoncepcji. Nie zgadzam się być antydemokratyczna. Nie zgadzam się na to, by być przeciwko świeckiemu humanizmowi. Nie zgadzam się na to, być przeciwna nauce. Nie zgadzam się na to, by być przeciwko życiu. W imię Chrystusa, porzuciłam się chrześcijaństwo i bycie chrześcijanką. Amen."

Anne Rice dodała, że swoją wiarę w Chrystusa traktuje jako najważniejszą, a naśladowanie Chrystusa nie oznacza naśladowania jego zwolenników.

4 komentarze:

 1. Uff, wróciła do rozumu. Może i jakaś książka znów jej się uda?

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie po latach wróciłem do czytania cyklu "Czarownice z rodu Mayfair".

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój ulubiony cykl Rice:) Plus oczywiście "Wywiad z wampirem", "Krzyk w niebiosa" i "Skrzypce", choć nie wiem, czy po latach nie wydałby mi się znacznie gorsze niż kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 4. wy chyba nie rozumiecie co czytacie ona porzuciła katolicyzm a nie Boga wiec złudne nadzieje ze wruci do dawnego pisarstwa

  OdpowiedzUsuń