sobota, 24 lipca 2010

Homoseksualna polityka jest zawsze osobista


Bardzo interesujący wywiad z Dustinem Lance Blackiem, scenarzystą filmu "Milk", został przeprowadzony dla TVN24. W rozmowie padło wiele zdań, pod którymi podpisałbym się obiema rękami. Dustin Lance Black powiedział to, co i ja wielokrotnie podkreślałem, a mianowicie, że jeśli nie staniemy przed ludźmi i nie powiemy, kim naprawdę jesteśmy, nie mamy szansy na równość. Okazją na pokazanie heteroseksualnemu światu siebie samych i naszych postulatów politycznych jest także parada. Jak mówi Black homoseksualna polityka jest zawsze osobista. Chodzi o nasze życie, miłość, partnerstwo. O możliwości kochania otwarcie, być może założenia rodziny, a pewnego dnia nawet posiadania ochrony dla tej miłości. Mam nadzieję, że wezmą sobie do serca jego słowa ci wszyscy geje i lesbijki, którzy boją się ujawnić swoją orientację, a przede wszystkim ci, którzy z niezrozumiałych dla mnie powodów nie uczestniczą w paradach i je krytykują za powielanie stereotypów. Prawda jest taka, że dopóki nie będziemy się publicznie i prywatnie ujawniać tak długo będą istniały stereotypy. Uprzedzenia biorą się z niewiedzy. Sposobem, żeby je pokonać jest ujawnianie się.
Bardzo podoba mi się to, co mówi Black o haśle tegorocznego Europride „Wolność Równość Tolerancja”: Poszedłbym dalej. Myślę, że pierwszym krokiem jest wolność – wolność do powiedzenia, kim jesteś, bycia tym, kim jesteś i czucia się z tym bezpiecznie. Równość - już jesteśmy równi, jeszcze nasi sąsiedzi muszą to zrozumieć, a żeby to zrobić, trzeba dokonać coming-outu, to podstawa. A tolerancja – ja nie chcę być tolerowany. Toleruje się osobę chorą albo uciążliwą, a ja chcę być akceptowany. Chcę być kochany. Wyzywam to ostatnie słowo, trzeba iść dalej.

3 komentarze:

 1. Twoje okreslenie "toleruje się osobę chorą" jest moim zdaniem nietrafione:/ tolerowac możemy pijaczka w parku (choc i to jest fuj) a osoba chora po prostu jest. Bez tolerancji czy akceptacji. Ona nie wymaga naszej tolerancji. Po prostu jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem gejem i też po prostu nim jestem i zawsze będę bez względu na to czy mnie ktoś toleruje lub/i akceptuje czy nie.
  Yomosa, z całym szacunkiem ale Twój komentarz nie ma sensu.

  OdpowiedzUsuń