poniedziałek, 7 czerwca 2010

Antykościół

Swoją działalność rozpoczęła humanistyczna alternatywa dla religii - Antykościół. Zgodnie z koncepcją twórców serwisu internetowego ma on stanowić nieformalną grupę osób kierujących się w życiu normami moralnymi nie zaś religijnymi. Antykościół ma stać się wirtualną religią internetu – nie posiada struktur, przywódców, kapłanów, nie zbiera datków ani składek, nie narzuca zakazów ani nakazów


Zgodnie z zamieszczoną na stronie www.antykosciol.pl deklaracją, Antykościół zachęca do: samodzielnego myślenia - przeciwko doktrynom i przywódcom religijnym, wiary w człowieka - przeciwko wierze w rozmaitych bogów, wspierania nauki - przeciwko antynaukowym "świętym księgom" rozmaitych religii. Kontraktując się redakcją serwisu można nieodpłatnie uzyskać materiały promocyjne Antykościoła w wersji papierowej.

Nikt trzeźwo myślący nie jest w stanie stwierdzić, że gdzieś w niebie żyje jakiś facet, który stworzył wszechświat i po dziś dzień mówi ludziom czy mogą używać prezerwatyw, jeść mięso w piątek, uprawiać sex przed ślubem etc. Ten sam bóg ma zabraniać zapłodnienia in vitro, jedzenia wieprzowiny, czytania wybranych lektur, onanizmu, picia alkoholu, palenia tytoniu, homoseksualizmu i wielu innych rzeczy. Poszczególne zbiory zakazów i nakazów zależą od wyznawanej religii i kaprysu przywódcy danej grupy wyznaniowej. Za każdym razem jednak ten czy inny bóg każe wiernym utrzymywać swoich kapłanów, będących nijako jego wysłannikami na Ziemi. To oni, "wybrańcy", poprowadzą maluczkie masy ku krainie wiecznej szczęśliwości, której dostąpią wierni... niestety dopiero po swojej śmierci. I choć wydaje się być nieprawdopodobnym, że ktokolwiek jest w stanie uwierzyć w takie brednie, w praktyce wierzy w nie większość ludzkości. Aby łączyć ludzi, którzy wbrew masowej paranoi wiary, przywódcom religijnym i wielkim tego świata ośmielają się nie wierzyć, a nawet chcą iść dalej, uświadamiając osoby wierzące co do tego, że tkwią w błędzie powstał ANTYKOŚCIÓŁ.

Antykościół zachęca do:


samodzielnego myślenia - przeciwko doktrynom i przywódcom religijnym
wiary w człowieka - przeciwko wierze w rozmaitych bogów
wspierania nauki - przeciwko antynaukowym "świętym księgom" rozmaitych religii


Życie po śmierci


Na temat życia po śmierci wiemy dokładnie tyle samo ile wiedzą chrześcijanie, muzułmanie, judaiści, hinduiści i inni "wierzący". Z tą jednak różnicą, że my nie okłamujemy ludzi. Nikt tak naprawdę nie wie co nas czeka po przekroczeniu bariery życia. Antykościół opiera się na tym co jest pewne, a pewne jest, że od życia doczesnego zależy to w jaki sposób będziemy wspominani po śmierci. Człowiek żyje tak długo jak długo trwa pamięć po nim. Zatem bądźmy uczciwymi ludźmi, realizujmy się w dziedzinach, w których jesteśmy dobrzy, wspomagajmy innych a na pewno przeżyjemy własne ciało.


Zakazy/nakazy


Nie istnieją żadne zakazy ani nakazy. Nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Należy żyć tak aby nie szkodzić innym. Na nikogo nie nakładamy żadnych obowiązków, zachęcamy jednak naszych członków do pomocy potrzebującym oraz walki z wszelkimi oznakami dyskryminacji.


Życie seksualne


Sfera seksualna należy do najdelikatniejszych sfer w psychice człowieka. Na przestrzeni wieków poprzez stosowanie systemu norm seksualnych rozmaite religie chciały zdobyć nad nią kontrolę. Po to tylko aby zdobyć kontrolę nad całym człowiekiem. Każdy ma prawo dysponować sferą seksualną zgodnie z własnymi upodobaniami. Jedynym ograniczeniem w tym względzie jest poszanowanie wolności drugiego człowieka. Z racji na rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą płciową gorąco zachęcamy jednak do stosowania antykoncepcji.


Używki


Każdy ma prawo do decydowania o własnym losie i spędzaniu swojego wolnego czasu. Pijcie alkohol, mleko, wodę mineralną, napoje gazowane, palcie marihuanę, papierosy, haszysz etc. To wasze życie i wasza decyzja. Jeżeli, którakolwiek z używek staje się dla Was problemem powinniście skierować swoje kroki do odpowiedniego specjalisty.


Modlitwa, spotkania religijne


Nie istnieje żadna modlitwa, nie ma mowy o obowiązkowych spotkaniach religijnych ani "dniach świętych". Świętem jest każdy dzień, w którym spotykamy się z przyjaciółmi. Spotykajmy się przy stole, w górach, na biwakach, na plaży i wszędzie tam gdzie lubimy przebywać. Jedzmy i pijmy. Na co dzień cieszmy się życiem w towarzystwie, w którym czujemy się dobrze.


Hierarchia Antykościoła


Antykościół jest pozbawiony hierarchii. Nie ma papieży, biskupów, pastorów, rabinów, księży etc. Wszyscy ludzie rodzą się równi i wszyscy równi umierają.


Członkostwo


Antykościół nie posiada formalnych struktur. Nie znamy pojęcia chrztu, inicjacji, formalnego członkostwa itp. Członkiem Antykościoła jest każdy kto się nim czuje. Spotykamy się na nieobowiązkowych zlotach, podczas których dyskutujemy, bawimy się, odpoczywamy i miło spędzamy czas. Korzystamy z najnowszych zdobyczy techniki, takich jak globalna sieć Internet, czatujemy, wymieniamy poglądy na forach dyskusyjnych.


Finanse Antykościoła


Nie mamy formalnej struktury, zatem nie pobieramy składek, datków na organizację etc. Działalność Antykościoła według własnego uznania finansują sami członkowie. Jeżeli uważasz, że chciałbyś wydać ulotkę, broszurkę itp. ogłoś zrzutkę i ją wydaj. Jeżeli masz ochotę sfinansować jakieś wydawnictwo, stronę internetową, lub inne materiały informacyjne, cała nasza społeczność będzie Ci wdzięczna.


Działalność misjonarska i społeczna


Jesteśmy świadomi otaczającej nas zewsząd ślepoty, uważamy więc, że naszym zadaniem jest otwieranie oczu i umysłów ludzi wierzących. W tym celu stosujemy wszystkie zgodne z prawem metody promocji Antykościoła oraz naszych zasad etycznych. Nie "nawracamy na siłę", lecz zachęcamy do myślenia. Wiara, bądź jej brak stanowi osobistą sprawę każdej jednostki. W sferze społecznej koncentrujemy się głównie na pomocy potrzebującym, promocji antykoncepcji, walce z wszelką dyskryminacją oraz przeciwdziałaniu epidemii AIDS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz