czwartek, 12 maja 2011
Walk With Pride
Wolność wypowiedzi
Wilno, Litwa - młoda Litwinka trzyma tęczową flagą z napisem "Welcome to gay Vilnius" podczas Baltic Pride w 2010 r., pierwszej w historii Litwy parady. Przed paradą miały miejsce polityczne działania, aby niemożliwić marsz na skutek czego władze miasta zakazały przemarszu. Sąd Najwyższy uchylił zakaz tylko na jeden dzień przed marszem. Około 350 osób wzięło udział w tym historycznym wydarzeniu, chronionym przez 800 policjantów.
Ateny, Grecja - kobieta trzyma z ikoną wśród maszerujących w paradzie z tęczowymi flagami. Tylko jeden religijny protestujący pojawił się w Atenach podczas parady w 2010 r. Na żadnej paradzie protestujący nie spotkali się z agresją ze strony uczestników parad.
Religia
Wilno, Litwa - Dwóch mężczyzn obserwowujących Baltic Pride. Baltic Pride spotkał się z silną opozycją ze strony przywodców niektorych kościołów, którzy twierdzili, że jest to niezgodne ze społecznymi i rodzinnymi wartościami. Kazimieras Uoka i Petras Gražulis, dwóch posłów litewskich przeszło kordon policji i groziło maszerującym w paradzie.
Bukareszt, Rumunia - Pastor Diane Fisher z Metropolitalnej Wspólnoty Kościelnej w Bukareszcie podczas Gay Pride. Nie wszystkie koscioły wysłają negatywne przekazy do lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów. Dla coraz większej liczby przywódców kościołów i wierzących, teksty religijne i nauki akceptują różnorodność w kwestii orientacji seksualnej ludzi i ich tożsamości płciowej.
Grupy prawicowych ekstremistów
Wilno, Litwa - neonazistowski przywódca podczas publicznego głoszenia groźnych haseł przez megafon obok kordonu policji podczas Baltic Pride. Chociaż jest to niezgodne z prawem, aby propagować swastyki na Litwie, policja nie zabrała flag, stwierdzając, że niewielkie zmiany jakie znajdują się na swastykach sprawiają, że są one zgodnie z prawem.
Zagrzeb, Chorwacja - młody protestujący mężczyzna w hitlerowskim pozdrowieniu wyraża niezadowolenie wobec przechodzącej parady.
Grupy tzw. "wartości rodzinnych"
Bukareszt, Rumunia - młoda matka i jej dziecko na wiecu zorganizowanego przez grupę określającą się jako reprezentującą tzw. "wartości rodzinne", na dzień przed paradą. Podczas gdy uczestnikom parady odmówiono przejścią ruchliwą ulicą w centrum miasta, organizacji posługującej się "mową nienawiści" z małymi dziećmi została wydana zgoda na wiec w najbardziej ruchliwej części miasta.
Bukareszt, Rumunia - pełne nienawisci ulotki chrzescijańskie straszące gejów tym, że pójdą do piekła. Zostały przekazane one przez małego chłopca. Jego rodzice dali mu te ulotki, i kazali mu je dawać przedniom. Grupy nienawisci często angażują kobiety, rodziny i dzieci, by przekazać swoje wiadomości po to, by dzięki temu dyskryminacja wygląda na bardziej dopuszczalną i sensowną.
Wobec opinii publicznej
Sofia, Bułgaria - kilka dni przed paradą, dwóch organizatorów Sofia Pride podczas debaty na żywo z przedstawicielem grup reprezentujących tzw. "wartości rodzinne" w publicznym radiu. Przedstawiciel homofobicznej grupy na antenie wypowiadał pełne nienawisci tresci o tym, że wszyscy homoseksualiści są prostytutkami, sprzedają narkotyki i są zakażeni HIV. Gdyby przedstawiciele parady nie byli w radio, komunikat ten pozostałyby niezmieniony.
Zagrzeb, Chorwacja - Policjanci podczas ochrony uczestników parady w chorwackiej stolicy. Setki policjantów były potrzebne do do powstrzymania agresywnych homofobicznych protestów w 2010 roku podczas Zagrzeb Pride. Jednym z wysuwanych argumentów przeciwko paradom jest to, że koszty poniesione przez władze w celu zapewnienia bezpieczeństwa maszerującym mogą być bardzo wysokie. Wiele razy, to uczestników marszy obwinia się o te koszty, a nie agresywne grupy protestujących, które tworzą potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa.
Edukowanie policji
Stambuł, Turcja - Bilge, młoda transeksualna kobieta z siniakami od fizycznego ataku na krótko przed Istanbul Pride. Kiedy poszła na posterunek policji, śmiano się z niej i nie chciano jej pomócdo momentu, gdy został wezwany adwokat. Ważne jest, aby kształcić policjantów w zakresie ochrony osób LGBT, i uswiadamiać ich, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, gdy nie zastosują się do procedur. Powtarzające się przemocy wobec osób transpłciowych w Turcji doprowadziły do zorganizowania pierwszego Trans Istanbul's Pride w 2010 roku.
Mińsk, Białoruś - Siergiej Yenin, działacz białoruski, jest sam w biurze Gay Belarus. Siergiej, jak wielu innych uczestników marszu, został aresztowany i przebywał przez kilka dni w trudnych warunkach w areszcie. Po wypuszczeniu posłał mi ten e-mail:
"Zostałem wypuszczony dziś popołudniu. Jestem bezpieczny i cały, ale całe ciało mam pokryte bliznami i krwawiącymi ranami. Policjanci bili mnie i wyśmiewali. Spędziłem 2 dni w izolatce dla przestępców. Wspominam to ze łzami w oczach."
Znaczenie osób publicznych
Sofia, Bułgaria - członek Parlamentu Europejskiego Michael Cashman trzyma flagę Unii Europejskiej przed paradą. Władze lokalne i krajowe są pod większą presją w celu zapewnienia ochrony uczestnikom parad, kiedy osoby publiczne, takie jak członkowie Parlamentu Europejskiego, biorą w nich udział. W 2010 r. członkowie Parlamentu Europejskiego uczestniczyli w marszach równości i przyczynił się do zapewnienia większego bezpieczeństwa w Polsce, Malcie, Litwie, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii i Serbii.
Warszawa, Polska - rosyjski działacz Nikolai Alekseev i niemiecki parlamentarzysta Volker Beck podczas EuroPride 2010 w Warszawie. Volker Beck, członek Bundestagu od 1994 roku, maszerował w każdym Moscow Pride, mimo że został fizycznie zaatakowany i aresztowany przez rosyjską policję. Politycy biorący udział w marszach równości pomagają w zapewnieniu wydarzeniom większej uwagi ze strony mediów i wzmożonej ochrony policji.
Tworzenie historii LGBT
Budapeszt, Węgry - Dwaj przyjaciele na cmentarzu Kerepesi, na obrzeżach stolicy Węgier, przy grobie Károly Mária Kertbeny, węgierskiego pisarza, twórcy pojęć "homoseksualista" i "heteroseksualista". Kilka miesięcy po zrobieniu tego zdjęcia jego grób został zniszczony i zamazany homofobicznymi napisami.
Budapeszt, Węgry - szeroka aleja w centrum Budapesztu. Historia parady w Budapeszcie ma już blisko 20 lat. Homofobiczne prostesty z użyciem brutalnej przemocy zmniejszają widocznosć parady. Od brutalnych ataków na paradę w 2007 r. i 2008 r. marsz odbywa się na pustej i zamkniętej ulicy, z dala od reszty społeczeństwa. Choć chroni to uczestników parady przed atakami to sprawia, że opinia publiczna nie może obejrzeć parady.
Tęczowa flaga: potężny symbol
Londyn, Wielka Brytania - młodzi działacze w centrum Londynu, po London Pride, które odbyło się w samym centrum miasta, z tęczową flagą złożoną na chodniku. Istnieje wyraźny kontrast pomiędzy tą flagą pozostawioną na ziemi przez pół godziny po zakończeniu parady a spaleniem flagi na Litwie, schowaniu jej w Rosji, skonfiskowaniu na Białorusi i zwinięciu w Polsce z powodu praw, które reprezentuje.
Bukareszt, Rumunia - młoda kobieta unosi tęczową flagę przed rumuńskim parlamentem. To przejaw wolności, którą poprzednie pokolenia nie mogły się cieszyć. Wiele z pozytywnych zmian związanych jest z przystąpieniem Rumunii do Unii Europejskiej w 2007 roku.
Moskwa, Rosja - działacz gejowski Nikolai Alekseev siedzi w poczekalni przed ogłoszeniem zakazu Moscow Pride. Nikolai Alekseev prowadzi walkę o marsze LGBT w Rosji od wielu lat. W październiku 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że władze Moskwy i Rosji nie mają prawa zakazać parady, jak to czyniły w ciągu ostatnich 7 lat. Odwołanie Rosji zostało odrzucone w kwietniu 2011 roku.
Etykiety:
Homofobia,
Homopromocja,
Polityka
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz