piątek, 13 maja 2011

Cywilizowanie się

Wystarczy pobyt w Brukseli, żeby się ucywilizować, czego przykładem jest Jerzy Buzek. W poprzednim roku wydał oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, a w tym roku poza tym, że wydał oświadczenie to i dodatkowo otworzył wystawę fotograficzną "Walk With Pride", dokumentującą różne europejskie parady oraz marsze na rzecz praw osób LGBT.

"W przyszłym tygodniu będziemy świętować 7. rocznicę Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii. W zeszłym roku ogłosiliśmy, że tradycją stanie się przypominanie tej daty by podkreślić jak bardzo jest ważna" - powiedział Jerzy Buzek na otwarciu wystawy. "Każdy ma prawo do bycia innym. W przeszłości zbyt często używano siły by wywierać presję na ludziach, którzy w jakiś sposób byli inni" - dodał, podkreślając równocześnie, że "homofobia jest godna ubolewania ponieważ dąży do oczerniania ludzi oraz pozbawiania ich praw na podstawie orientacji seksualnej". Buzek nawiązał także do sytuacji w Ugandzie.

Wystawa "Walk With Pride" jest fotograficznym zapisem 11 europejskich parad w 2010 roku. Pokazuje różnorodność ruchu LGBT jak i homofobię w różnych częściach Europy. Autorem zdjęć jest Charles Meacham. Wystawę w Strasburgu będzie można obejrzeć do 12 maja, potem odwiedzi 20 miejsc na całym świecie.


Ciekawe, że kiedy Buzek był premierem w Polsce zwalczanie homofobii nie było dla niego istotną sprawą. W każdym razie postęp jest. Czekam teraz, kiedy w końcu Buzek wypowie się w obronie praw polskich gejów i lesbijek. Nie ukrywam, że oczekuję tego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz