wtorek, 12 października 2010

Matthew Shepard

Matthew Wayne Shepard (ur. 1 grudnia 1976 roku w Casper, Wyoming, zm. 12 października 1998 roku w Fort Collins, Kolorado) – amerykański student Uniwersytetu Wyoming skatowany na śmierć w wieku 21 lat. Śmierć młodego Sheparda poruszyła opinię społeczeństwa amerykańskiego i była głośnym wydarzeniem komentowanym w wielu krajach. Dała początek silnemu ruchowi anty homofobicznemu i żądaniom rozszerzenia kategorii zbrodni nienawiści na te, ktorych przyczyną jest nienawiść do osób LGBT.

Krótko po pólnocy, 7 października 1998 Shepard był w barze uniwersyteckim w Laramie, gdzie spotkał się z 22 -letnim Aaaronem McKinney i 21-letnim Arthurem Hendersonem. Henderson i McKinney symulując zainteresowanie erotyczne i koleżeńskie wywabili Sheparda z baru i wywieźli w odludne tereny Sherman Hills na wschód od miasta. Tam, po przywiązaniu do ogrodzenia, był bity i torturowany. Oprawcy pozostawili go na ogrodzeniu związanego, by umarł. Nocą temperatura w okolicy spadła do blisko zera stopni.

18 godzin od uprowadzenia Sheparda znalazł przypadkowo przejeżdżający rowerzysta, który początkowo wziął go za stracha na wróble. Gdy przewożono go do szpitala żył, choć był nieprzytomny. Zmarł cztery dni później w szpitalu o 12:53 nie odzyskawszy przytomności. Przyczyną zgonu były obrażenia mózgu, które upośledziły podstawowe funkcje życiowe. Pęknięcie czaszki sięgało od tyłu głowy aż przed prawe ucho. Na twarzy i głowie doliczono się dwunastu ran, których lekarze nie podjęli się operować.

PS. To przykład do czego prowadzi mowa nienawiści. To przykład, do czego prowadzą poglądy ludzi typu Terlikowski czy Wildstein, do czego prowadzi ignorancja ludzi typu Radziszewska, a także do czego prowadzi milczenie wobec tych powyższych i przywolenie na to, by opowiadali się oni po stronie nienawiści.

2 komentarze:

  1. Gdy pierwszy raz usłyszałam jego historię, byłam w szoku. Nikt nie powinien być obojętny na nienawiść. zakochana-w-dziewczynie.blog.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam film o nim na youtubie, widziałem kilka razy, jest przejmujący. Dobrze, że przypomniałeś historię Matta, mało kto ją zna.

    OdpowiedzUsuń