sobota, 7 sierpnia 2010

Muzyczna homoscena w kraju gejzerów

Islandia – kraj gejzerów, pięknych krajobrazów, dobrobytu i przystojnych blondynów. Kraj, w którym mieszka mniej osób niż w Lublinie, a na paradę w Reykjaviku przychodzi ponad 10 razy więcej osób niż dwumilionowej Warszawie. Kraj, w którym pary homoseksualne mogą zawierać małżeństwa i adoptować dzieci. Kraj, w którym na czele rządu stoi lesbijka. Kraj, który mimo tego, że liczy jedynie 307 tys. mieszkańców, posiada kilka gwiazd muzycznych rozpoznawanych na każdej szerokości i długości geograficznej. To w końcu kraj, gdzie na listach przebojów są nazwiska przynajmniej kilku znanych piosenkarzy gejów, podczas gdy w 38-milionowej Polsce jeszcze nie ujawnił się żaden. Chce się wyć z rozpaczy, kiedy się mieszka w Polsce i dokonuje takich porównań. Wracając do gejowskiej sceny muzycznej na Islandii to poniżej przedstawiam HomoTop 6.

Friðrik Ómar Hjörleifsson - (u. 4 października 1981 r. w Akureyri), jeden z najbardziej obecnie popularnych islandzkich piosenkarzy. W Polsce jest kojarzony z tego, że reprezentował Islandię w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 r. Ómar zaczął grać na perkusji w wieku pięciu lat. Rozpoczął swoją przygodę ze śpiewaniem w szkole. Jako nastolatek został laureatem wielu konkursów w swoim rodzinnym mieście i podjął decyzję o zostaniu piosenkarzem. Pracował z kilkoma najbardziej znanymi artystami z Islandii. W 2006 roku wydał swój debiutancki solowy album Annan dag. W marcu 2006 roku stworzył duet z islandzką piosenkarką Reginą - Eurobandið. W 2007 r. Friðrik zajął drugie miejsce w islandzkim finale Konkursu Piosenki Eurowizji wykonując utwór "Eldur". W Belgradzie w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 r. Friðrik i Eurobandið zaśpiewali "This Is My Life", zajmując 8 miejsce w półfinałach i 14 w finale. Ómar po raz kolejny uczestniczył w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2009 r. jako członek chórku podczas występu Yohanny.Jón Jósep Snæbjörnsson pseud. Jónsi - (ur. 1 czerwca 1977) to islandzki wokalista i członek zespołu Í Svörtum fötum. Reprezentował Islandię w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 r. zajmując 19. miejsce. Jónsi urodził się w Akureyri na północy Islandii. Przeniósł się do Reykjaviku w 1997 r. i postanowił wóczas spróbować kariery muzycznej. Założył zespół Í Svörtum fötum, z którym zadebiutował w 1999 r. Sławę przyniósł mu wydany wiosną 2001 r. singiel "Nakinn". Zespół wydał kolejny album latem 2002 roku i następny w 2003 r. W w tym też roku Jonsi został wybrany najlepszym islandzkim wokalistą.

Hafsteinn Þór Guðjónsson pseud. Haffi Haff - ubiegłoroczne odkrycie muzyczne na Islandii. Urodzony w 1984 r. Haffi Haff debiutował w 2008 roku. W 2009 roku olbrzymią popularność przyniósł mu utwór Give Me Sexy. W tym roku Haffi Haff startował w krajowych eliminacjach do Eurowizji, ale niestety bez powodzenia.
Páll Óskar Hjálmtýsson - (ur. 16 marca 1970 roku w Reykjaviku), w wieku siedmiu lat nagrał swoją pierwszą płytę. W 1982 roku zadebiutował w musicalu Rubber Tarzan.
W 1997 roku reprezentował Islandię z piosenką Minn hinsti dans na Konkursie Eurowizji.


Daníel Óliver - gejątko islandzkiej muzyki, islandzki Adam Lambert. Zadebiutował w tym roku utworem Dr. Love. Obecnie na listach przebojów na Islandii spotkać można jego kolejny singiel Skjóttu mig, który wykonuje z Ká Eff Bé.Jón Þór Birgisson - (ur. 23 kwietnia 1975) - jest gitarzystą i wokalistą Sigur Ros. Jego partner Alex Somers jest głównym współtwórcą graficznych projektów, z których korzystają Sigur Rós. Sigur Ros przedstawiać chyba nie trzeba. To zespół legenda. Najlepsza marka islandzka i wizytówka kraju.


Na koniec fragment z islandzkiego programu rozrywkowego. Choć dla Polaków chyba mało śmieszny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz