sobota, 13 lutego 2010

O Canada!

W Kanadzie w Vancouver sportowe święto. W nocy na stadionie olimpijskim odbyła się uroczystość otwarcia igrzysk olimpijkich. Przygotowane show pokazało znakomicie naturę Kandayjczyków, ich przywiązanie do takich wartości jak wolność, tolerancja, szacunek dla różnorodności i postęp. Kanada należy do najbardziej rozwiniętych krajów świata, jest orędownikiem praw i wolności człowieka. Społeczeństwo kanadyjskie należy do najbardziej otwartych na świecie.
W kanadyjskim prawie nie ma żadnych przepisów dyskryminujących osoby homoseksulne. Zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną istnieje od 1996 roku na szczeblu federalnym w co najmniej trzech różnych aktach prawnych - kodeksie karnym, akcie o prawach człowieka i akcie regulującym prawa i wolności społeczne. Kanadyjska konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom równość wobec prawa i zakazuje dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny. W 2002 roku sąd zinterpretował konstytucję jako chroniącą przed dyskryminacją także przez wzgląd na orientację seksualną. W Kanadzie są przepisy przyznające prawo azylu z powodu prześladowań przez wzgląd na orientację seksualną we własnym kraju. Prawo to jest często przyznawane.
W 1996 roku pary homoseksualne otrzymały na szczeblu federalnym pierwsze prawa - prawa pracownicze (jako konkubinaty).
W 2000 roku uznano na szczeblu federalnym konkubinaty par tej samej płci, chociaż już wcześniej uznano je we wszystkich poszczególnych prowincjach i terytoriach.
20 lipca 2005 roku Kanada stała się czwartym krajem na świecie (po Holandii, Belgii i Hiszpanii), który zalegalizował na całym swoim terytorium małżeństwa osób tej samej płci. Legalizacja nastąpiła przez ogólnokrajowe przyjęcie aktu prawnego zwanego Civil Marriage Act. Decyzje sądów począwszy od 2003 roku już wcześniej zalegalizowały małżeństwa osób tej samej płci osobno w ośmiu z dziesięciu prowincji i jednym z trzech terytoriów Kanady; na terenach tych mieszka około 90% kanadyjskiej populacji. Już przed ogólnokrajową legalizacja małżeństw homoseksualnych, kilka tysięcy homoseksualnych par wzięło ślub na tych terenach korzystając z regionalnej legalizacji małżeństw osób tej samej płci.

W poszczególnych prowincjach małżeństwa osób tej samej płci są legalne:
w prowincji Ontario od 10 czerwca 2003;
w prowincji Kolumbia Brytyjska od 8 lipca 2003;
w prowincji Quebec od 19 marca 2004;
na terytorium Jukon od 14 lipca 2004;
w prowincji Manitoba od 16 września 2004;
w prowincji Nowa Szkocja od 24 września 2004;
w prowincji Saskatchewan od 5 listopada 2004;
w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador od 21 grudnia 2004;
w prowincji Nowy Brunszwik od 23 czerwca 2005.
W całej Kanadzie pary jednopłciowe mogą zawierać małżeństwa od 2005 r.

Działania, by na szczeblu federalnym wprowadzić małżeństa neutralne płciowo podjęto w 2004 r. Projekt Civil Marriage Act został przedstawiony przez rząd Paula Martina z Liberalnej Partii Kanady w Izbie Gmin 1 lutego 2005 roku jako Ustawa C-38. Prawo to przyjęto stosunkiem głosów 158:133 w Izbie Gmin 28 lipca 2005 roku, w Senacie stosunkiem głosów 47:21. 19 lipca tego samego roku, a następnego dnia otrzymało ono królewski podpis. Od tego dnia na całym terytorium Kanady małżeństwo jest definiowane jako związek dwóch osób, bez względu na ich płeć. Zawarcie związku małżeńskiego przez osoby tej samej płci pociąga za sobą te same skutki cywilnoprawne jak w przypadku par różnopłciowych, łącznie z możliwością adopcji dzieci.

W Kanadzie istnieje duża scena gejowska, z licznymi gejowskimi lokalami, zwłaszcza w Toronto i Vancouver, ale także w każdym dużym mieście. Działają tu liczne organizacje, wydawane są publikacje i organizowane parady gejów i lesbijek. Największa z nich odbywa się w Toronto, gromadząc w 2005 roku przeszło 1,5 miliona osób. W kraju działa kanał telewizyjny o tematyce homoseksualnej.

Aby zawrzeć związek małżeński w Kanadzie nie trzeba być obywatelem tego kraju. Kanada zachęca nawet do tego, by pary homoseksualne odwiedzały ich kraj i brały tam śluby. Między innymi poprzez poniższą reklamę:




Często czynią tak obywatele Stanów Zjednoczonych, a także Izraela, który uznaje wszystkie związki małżeńskie zawarte za granicą, także homoseksulne (w Izraelu nie ma wogóle możliwości zawierania ślubów cywilnych, więć zarówno pary hetero jak i homoseksualne chcące wziąć ślub cywilny zmuszone są zrobić to poza granicami Izraela i zgłosić to izraelskim władzom). Niedawno głośno było o zawartym w Kanadzie ślubie dwóch Rosjanek, które walczą obecnie o uznanie tego małżeństwa przez władze Rosji.

Vancouver, które jest dziś na oczach całego świataz powodu igrzysk, jest kolebką walki o prawa gejów i lesbijek w Kanadzie. To kanadyskie Stonewall. Obecnie jest to multikulturowe miasto i otwarte na róznorodność, czego przejawem jest między innymi to, że igrzyskom towarzyszy szereg imprez skierowanych do homoseksulnych sportowców i fanów sportu. Ukłonem organizatorów igrzysk w kierunku społeczności homoseksulanej był też - jak myślę - fantastyczny wg mnie występ KD Lang podczas dzisiejszej ceremonii otwarcia. Homoseksulną historię miasta przedstawia nakręcony jakiś czas temu już (z okazji 35 rocznicy Stonewall) film - Vancouver's LGBT History - który polecam do obejrzenia.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz