niedziela, 2 stycznia 2011

Związki partnerskie w Irlandii

1 stycznia weszło w życie prawo o cywilnych związkach partnerskich w Irlandii. Rejestrowane związki osób tej samej płci zostały formalnie uznane w irlandzkim prawie i objęte tymi samymi prawami i zobowiązaniami co małżeństwa heteroseksualne.

Obie kategorie związków mają te same prawa w zakresie spraw majątkowych, dostępu do świadczeń socjalnych, dziedziczenia, alimentów, emerytur i podatków. Zawarcie cywilnego związku partnerskiego wymaga powiadomienia urzędu cywilnego z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, dlatego pierwszego ślubu można się spodziewać w kwietniu. W szczególnych przypadkach możliwe jest jednak skrócenie tego terminu, jeśli zgodę wyda sąd.

Przewidziana jest także procedura rozwodowa między partnerami homoseksualnymi, jak również procedura legalizacji na terenie Irlandii cywilnych związków zawartych w tych z 27 państw unijnych, które takie związki wprowadziły wcześniej.

Z dzisiejszym dniem zaczęły obowiązywać również przepisy przyznające pewne przywileje partnerom żyjącym w nieformalnym związku, zarówno hetero- jak i homoseksualnym.

1 komentarz:

  1. Może by tak przypomnieć premierowi Tuskowi, że swego czasu obiecał z Polski zrobić drugą Irlandię ?

    OdpowiedzUsuń