wtorek, 11 stycznia 2011

David Norris prowadzi w sondażach wyborczych w Irlandii

Niezależny senator David Norris, który zamierza kandydować na urząd prezydenta Irlandii, prowadzi w sondażach wyborczych zostawiając w tyle innych kandydatów. Homoseksualnemu politykowi sprzyja 27 procent Irlandczyków. Mairead McGuinness może liczyć na 13 procent, a były premier Bertie Ahern na 12 procent poparcia.
Norris był twórcą kampanii na rzecz zniesienia karalności stosunków homoseksualnych w Irlandii i pierwszym „jawnym” gejem, który został wybrany do parlamentu w Irlandii.
Trzydzieści lat temu Norris skierował w latach sprawę do Sądu Najwyższego domagając się dekryminalizacji homoseksualizmu. Choć jest to szokujące to prawdziwym, że w 1983 r. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy przepisy karzące za homoseksualizm. Norris zmuszony był odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W 1988 r. Europejski Trybunał orzekł, że prawo kryminalizujące stosunki homoseksualne jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, w szczególności jego artykułem 8, który chroni prawo do poszanowania życia prywatnego. Niestety przepisy zostały uchylone przez parlament w Irlandii dopiero 1993 roku.
Norris znany jest także z tego, że jest protestantem i jednym z bardziej znanych członków Church of Ireland. Głośno protestuje przeciwko homofobii katolickiej, porównując – uważam, że jak najbardziej słusznie - politykę Watykanu do praktyk hitlerowskich Niemiec. Obecnie Norris jest bardzo popularnym i cenionym członkiem izby wyższej parlamentu irlandzkiego.
Pytany o swoje życie prywatne odpowiada, że prowadził swoje życie przyzwoicie, a w związku z tym nie obawia się tego, by mógłby zostać ujawniony jakiś skandal.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz