niedziela, 26 grudnia 2010

Postęp dla wybranych

Rząd Wlk. Brytanii rozpoczął od dawna zapowiadane zmiany prawne mające na celu wykasowanie wyroków, na które skazywano w przeszłości osoby uprawiające seks homoseksualny. Plany takie zawierał program wyborczy obecnego premiera Davida Camerona. The Sunday Telegrach podał, że Lynne Featherstone, minister ds równości, przygotowała propozycje ustawodawcze Freedom Bill, które będą przedstawione parlamentowi w nadchodzącym tygodniu.

W Anglii i Walii dopiero w 1967 roku zostały zalegalizowane kontakty homoseksualne z osobami powyżej 21 roku życia, w Szkocji zaś w 1980 roku, a w Irlandii Północnej w 1982 r. Homoseksualiści nadal byli dyskryminowani, ponieważ heteroseksualiści mogli uprawiać seks od 16 roku życia. W 1994 roku wiek dopuszczalności stosunków homoseksualnych obniżono z 21 do 18, a 2000 roku został obniżony do 16 na równie z heroseksualistami.

Usuwając te hańbiące przepisy nie wymazano wyroków, które zapadły. Do dzisiejszego dnia istnieje duża liczba osób, które niesprawiedliwie figurują w rejestrach skazanych jako przestępcy seksualni. Nie mogą w związku z tym starać się o szereg stanowisk w licznych instytucjach, gdzie wymagane jest zaświadczenie o niekaralności. Co z tego, że rząd brytyjski przeprosił gejów za haniebne przepisy i prześladowania w przeszłości jeśli geje nadal odczuwają na własnej skórze ich skutki. Cameron zapowiada szybką zmianę prawa w tej kwestii.

Jednocześnie konserwatywny rząd brytyjski rozpoczął rozmowy na temat umożliwienia parom homoseksualnym zawierania małżeństw. Najpierw wprowadzona zostanie jednak możliwość rejestracji obowiązujących już na wyspach związków partnerskich w kościołach zgodnie z obrządkiem religijnym. Obecnie związki partnerskie – choć dają takie same prawa i obowiązki jak małżeństwo – mogą być rejestrowane jedynie w instytucjach świeckich. Przewiduje się, że małżeństwa jednopłciowe będą możliwe przed 2015 r.

Postęp, jaki dokonuje się w Wielkiej Brytanii okazuje się być jednak zarezerwowany tylko dla Brytyjczyków, o czym przekonał się 29-letni mężcyznza pochodzący z Iranu, w którym oficjalnie w ostatnim tygodniu zabito 3 gejów. Ilu zamordowano bez wyroku tego nawet nikt nie wie. 29-latniemu gejowi sąd brytyjski odmówił azylu, po tym jak uciekł z kraju, gdy jego przyjaciel gej został aresztowany za wideo z nagraniem całujących się 2 mężczyzn.

Sędzia Freeman, który odmówił azylu powiedział w uzsadnieniu, że nie przedstawiono dowodów na to, że film istniał i nie udowodniono, że Irańczyk był prześladowany w związku z orientacją seksualną. Sędzia Freeman w skandaliczny sposób odniósł się do sprawy nazywając homoseksualizm „nieprzyzwoitością”, „sodomią” i „upodobaniem”.

Sędzia stwierdził, że "On [ubiegającej się o azyl] mówi, że uciekł, kiedy uświadomił sobie członka jego koterii został aresztowany przez nich, najwyraźniej pozostawiając obciążających wideo w ich ręce, pokazując nieprzyzwoity aktywności w ramach tego skarżącego i innych." Panie Freeman odnosi się również do osoby ubiegającej się o azyl jako "angażując się w sodomia" i opisuje, że są homoseksualistami jako "upodobanie". Nie ma wątpliwości, że za tą decyzją stoją uprzedzenia i homofobia sędziego, którego sposób myślenia przypomina czasy wiktoriańskie. Wiadomo, że dwóch innych gejów z krajów muzułamśkich ubiegających się o azyl popełniło samobójstwo, ponieważ woleli zginąć niż wrócić do krajów, gdzie byliby prześladowani. Tym bardziej decyzja sędziego jest skandaliczna. Teraz wszystko w rękach trybunału apelacyjnego. Swoją drogą sędzia odmawiający azylu osobom narażonym na prześladowania ze względu na orientację seksualną powinien być odsunięty od pełnionych funkcji. Sprawowanie przez takich ludzi funkcji sędziów jest tragiczne w skutkach. Absurdem jest żądanie od ubiegających się o azyl dowodów na prześladownia, jeśli w kraju pochodzenia za seks homoseksualny prześladuje się ludzi groźbą śmierci. Jakich dowodów jeszcze potrzebował sędzia? Czy oczekiwał, że ktoś da się schwytać? Wówczas nie byłoby już komu przyznawać azylu. Jest to kompromitacja imigracyjnego systemu brytyjskiego. I jak mają się do tego zapewnienia Camerona o tym, że należy walczyć z homofobią i działać na rzecz równych praw? Chyba tak samo jak zasiadanie z PiS w jednym bloku w Parlamencie Europejskim.

1 komentarz:

  1. (...) Sędzia stwierdził, że "On [ubiegającej się o azyl] mówi, że uciekł, kiedy uświadomił sobie członka jego koterii został aresztowany przez nich, najwyraźniej pozostawiając obciążających wideo w ich ręce, pokazując nieprzyzwoity aktywności w ramach tego skarżącego i innych." Panie Freeman odnosi się również do osoby ubiegającej się o azyl jako "angażując się w sodomia" i opisuje, że są homoseksualistami jako "upodobanie". (...)

    Nie żebym się czepiał, czy coś, ale weź to przeciągnij przez polską gramatykę, bo to chyba nie było zamierzone ;)

    OdpowiedzUsuń