środa, 22 grudnia 2010

Kody Alberty, czyli kompromitacja

Choć wydaje się to niewiarygodne, to jest to prawdą. Kanadyjska prowincja Alberta dopiero dzisiaj usunęła homoseksualizm z urzędowej listy zaburzeń, służącej jako podstawa do refundacji kosztów usług medycznych.

Sprawa pozostawania homoseksualizmu w spisie została zauważona przez dziennikarzy, którzy to opisali w gazecie.

Jeszcze do wczoraj – wbrew wszystkim medycznym autorytetom i klasyfikacjom – homoseksualizm znajdował się na liście prowincji Alberta obok pedofilii, zoofilii, ekshibicjonizmu, transseksualizmu czy impotencji.

Canadian Psychiatric Association wykreśliło homoseksualizm z listy zaburzeń w 1982 r. Wkrótce dokonała tego także Światowa Organizacja Zdrowia. Nie wiedząc czemu urzędowy spis zaburzeń prowincji Alberta oparto w 2005 r. na nieaktualnych klasyfikacjach sprzed kilkudziesięciu lat. Po wykryciu afery nikt nie chciał przyznać się do błędu, choć ewidentnie winę ponosi Ministerstwo Zdrowia prowincji Alberta. Laurie Blakeman z Partii Liberalnej powiedziała wczoraj, że kwestię te podnosiła już w 1999 r. „To po prostu złe i chore. Jesteśmy w 2010 r. a konserwatyści wciąż żyją w latach pięćdziesiątych” – tak komentowała doniesienia gazety ujawniające błędy w urzędowej klasyfikacji. Po prasowych doniesieniach dr Douglas Mann – przewodniczący Alberta Psychiatric Association – stwierdził, że homoseksualizm nie może być rozpatrywany jako zaburzenie i nie rozumie dlaczego taki błąd znalazł się w spisie Alberty. Wskazał na polityczne powody. Wykluczył działanie w tym gremiów lekarskich.

Jest jednak jeszcze jedna skandaliczna rzecz w całej aferze, a mianowicie to, że kod określający w spisie homoseksualizm jako zaburzenie został w latach 1995 – 2004 wykorzystany przez lekarzy 1782 razy do diagnozowania choroby!!! Dzisiaj Minister Zdrowia Alberty podczas konferencji prasowej poinformował o dokonaniu zmiany, co oznacza, że lekarze nie będą mogli już dłużej posługiwać się kodem.

Cała historia jest szokująca, tym bardziej, że miała miejsce w Kanadzie, a więc państwie, gdzie istnieją zakazy dyskryminacji ze względu na orientacje seksualną, gdzie geje i lesbijki mają prawo do zawierania małżeństw i gdzie towarzystwa psychiatryczne i seksuologiczne wiele razy potępiały praktyki prób zmiany orientacji seksualnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz