sobota, 10 kwietnia 2010

Izabela Jaruga-Nowacka (ur. 23 sierpnia 1950, zm. 10 kwietnia 2010)


Izabela Jaruga-Nowacka (ur. 23 sierpnia 1950 w Gdańsku, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polska polityk, posłanka na Sejm II, IV, V i VI kadencji, była przewodnicząca Unii Pracy i Unii Lewicy, wicepremier w rządach Marka Belki. W latach 2001-2004 pełniła funkcję sekretarza stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Działa na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn, państwa neutralnego światopoglądowo oraz zapewnienia równych szans startu życiowego młodzieży poprzez dostępność edukacji. Aktywnie działa na rzecz osób homoseksualnych. Zawsze stawała w obronie tych, którzy są dyskryminowani i których prawa są łamane.

W 2001 uhonorowana nagrodą Tęczowego Lauru "za odwagę w głoszonych poglądach i wsparcie udzielane inicjatywom służącym przełamywaniu nietolerancji i ograniczoności społeczeństwa".Śmierć Izabeli Jarugi-Nowackiej jest wielką tragedią, smutkiem i niepowetowaną stratą nie tylko dla jej najbliższych, ale dla całego kraju. Była ona osobą wyjątkowo bliską dla mnie i rzeszy innych osób homoseksualnych w Polsce. Była zawsze blisko nas i naszych problemów. Zginął nasz wielki i oddany przyjaciel. Wątpię w istnienie na scenie politycznej osoby, która mogłaby ją zastąpić.

3 komentarze:

 1. KONDOLENCJE DLA RODZINY I PRZYJACIOL.

  OdpowiedzUsuń
 2. Serce ustało, pierś już lodowata,
  Ścięły się usta i oczy zawarły:
  Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata !
  Cóż to za człowiek ? - Umarły.
  A.Mickiewicz

  Wyrazy współczucia Rodzinie i Przyjaciołom.
  Niech Ci ziemia lekką będzie...Spoczywaj w Pokoju (*)

  OdpowiedzUsuń