niedziela, 13 grudnia 2009

Annise Parker - nowa burmistrz Huston

Houston, czwarte co do wielkości miasto w USA, wybrało na swojego burmistrza 53-letnią lesbijkę. - Ten wybór zmienił świat lesbijek, gejów i biseksualistów - powiedziała nowa burmistrz Annise Parker. Wiem - dodała - jak wiele znaczy dla nas to zwycięstwo. Pani burmistrz wyraziła przekonanie, że jej wybór "zmieni na lepsze życie wszystkich mieszkańców Houston", a nie tylko gejów i lesbijek
Według mediów Parker jest pierwszą lesbijką niekryjącą swojej orientacji, która pokieruje amerykańską metropolią. Dotychczas burmistrzowie, otwarcie przyznający się do homoseksualizmu, są jedynie w mniejszych ośrodkach, jak Portland (stan Oregon), Providence (Rhode Island) czy Cambridge (Massachusetts).
Annise Parker, która we władzach miejskich piastowała już 12 stanowisk z wyboru, w trakcie kampanii wyborczej była atakowana z powodu swej seksualnej orientacji. Jednak jej bezpośredni przeciwnik dystansował sie od takich ataków. Jak podano w sobotę wieczorem, Parker, dotychczas miejski audytor, otrzymała 53 proc. głosów, jej rywal, afroamerykański prawnik, były prokurator miejski 61-letni Gene Locke - 47 proc. Jej wyraźne zwycięstwo jest tym bardziej godne uwagi, że Teksas uważany jest za stan bardzo konserwatywny. Houston, położone nad Zatoką Meksykańską, liczy 2,2 mln mieszkańców, natomiast region metropolitalny Houston-Galveston-Brazoria 5,8 mln. Jest głównym portem handlowym USA. W Houston istnieje m.in. ośrodek kontroli lotów kosmicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz