czwartek, 31 grudnia 2009

2009 r.

Wszyscy i wszędzie robią podsumowania 2009 r. więc i ja pokusiłem się o dokonanie zestawienia 10 najważniejszych homowydarzeń.

1. Wygrana Ryszarda Giersza i jego partnera w sądzie oraz zawarty przez nich ślub humanistyczny. Dla mnie są oni obaj bohaterami 2009 roku. To jest bezapelacyjnie ich rok.

2. Zapowiedź wystawy o sztuce homoseksualnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wielki szacunek i uznanie dla Pawła Leszkowicza za pomysł, determinację i pasję.

3. Pojawienie się w polskich serialach wątków gejowskich z pozytywnym przesłaniem. Według mnie ma to olbrzymie znaczenie i wpływa pozytywnie na świadomość Polaków. To znak, że heteroseksualna część społeczeństwa staje się coraz bardziej oswojona z homoseksualizmem i dobra wróżba na przyszłość.

4. Ukazanie się na polskim rynku wydawniczym olbrzymiej historiografii homoseksualnej "Geje i lesbijki. Życie i kultura". Praca genialna, doskonale zilustrowana, aczkolwiek brakuje w niej rozdziału dotyczącego Europy Wschodniej, co mam nadzieje przy reedycji książki zostanie zrobione. Książka znajduje uzupełnienie w polskiej wersji „Radości seksu gejowskiego", która także zasługuje na uwzględnienie w niniejszym zestawieniu.

5. Rozpoczęcie ogólnopolskiej debaty społecznej na temat homorodzicielstwa, do którego przyczyniło się wydanie książki "Z Tangiem jest nas troje".

6. Zwiększanie się liczby państw legalizującej związki homoseksualne i zapowiedzi ze strony władz kolejnych krajów wprowadzenia odpowiedniego ustawodawstwa w tej kwestii.

7. Powrót do dyskusji na temat potrzeby wprowadzenia w Polsce Ustawy o związkach partnerskich. Trochę się ta dyskusja rozmyła niestety, ale mam nadzieję, że sprawy nabiorą tempa w nowym roku. Szkoda byłoby bowiem zaprzepaścić kolejną szansę, tym bardziej, że ze względu na Europride w Warszawie nadchodzący rok będzie szczególny.

8. Wybór Jóhanna Sigurðardóttir na premiera Islandii i Guido Westerwelle na wicekanclerza Niemiec. To znak, że w skali globalnej dokonuje się jednak postęp i świat idzie do przodu.

9. Coming out Garetha Thomasa, który odbił się echem nawet w Polsce, gdzie rugby nie należy do najbardziej popularnych sportów.

10. Interwencja Anki "Zet" Zawadzkiej podczas Kongresu Kobiet, dzięki której temat lesbijek - nieobecny na panelu o mniejszościach - zaistniał na zjeździe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz