piątek, 20 kwietnia 2012

''Naukowiec powinien oddzielić poglądy od nauki''

- "Wybitny" naukowiec, Aleksander Nalaskowski, członek Polskiej Akademii Nauk, powiedział, że homoseksualizm jest chory. Inaczej twierdzi WHO. To mam pytanie o PAN: to instytucja, dla której wiedza naukowa jest istotna czy też jest to towarzystwo maryjne, dla którego istotne są inne przekonania, mające inne źródła, niż nauka? - mówił w porannym przeglądzie prasy w TOK FM Jacek Żakowski.
Żakowski w Poranku TOK FM odnosił się do historii prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który został oskarżony o zniesławienie za stwierdzenie, że homoseksualizm jest chory. O sprawie pisze dzisiaj m.in. "Rzeczpospolita".
- "Wybitny" naukowiec, Aleksander Nalaskowski, członek Polskiej Akademii Nauk, dziekan wydziału nauk pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, powiedział jakiś czas temu, że osoby homoseksualne nie są w stanie przekazać dziecku w procesie wychowania właściwego wymiaru seksualnego. "Ten wymiar zawsze będzie wymiarem spaczonym, chorym, tak jak sam homoseksualizm jest chory" - mówił prof. Nalaskowski, choć Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi inaczej - przypominał w przeglądzie prasy Żakowski.
Albo nauka, albo nie z naszych pieniędzy
Zdaniem dziennikarza te słowa Nalaskowskiego zmuszają do postawienia pytania: - Czy Polska Akademia Nauk, do której przynależy profesor, jest instytucją, dla której wiedza naukowa jest istotna, czy też jest to towarzystwo maryjne, dla którego istotna jest wiara religijna albo inne przekonania mające inne źródła, niż nauka?
- Akademia NAUK musi się nad tym poważnie zastanowić: co to jest za instytucja? - kontynuował Żakowski. - Płacimy na nią podatki, a przywilej jej naukowców polega na tym, że niczym się nie zajmują, tylko uprawiają NAUKĘ. To jak oni ją uprawiają? Czym jest nauka? Tym, co jest konsensem wiedzy naukowej, czyli że mniejszości seksualne są naturalnym zjawiskiem w przyrodzie, czy też tym, co mówi jeden członek tej Akademii, czyli że jest to choroba?
Publicysta podsumował: - Jeżeli PAN to instytucja nienaukowa, to zastanówmy sie, czy chcemy za nią jeszcze płacić, czy nie? Co na to szef Polskiej Akademii Nauk, profesor Kleiber: wiedza czy wiara?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz