czwartek, 7 czerwca 2012

5 lat - duńska sprawa

Nie jest to niespodziewane. Oczekiwania się spełniły. Dania stała się dziś kolejnym państwem, które umożliwiło parom jednopłciowym zawieranie małżeństw. Stało się to po przeszło 20 latach istnienia w tym kraju rejestrowanych związków partnerskich. A my w Polsce wciąż borykamy się z tym, by rozpocząć debatę na temat związków partnerskich, rozwiązania jakby nie spojrzeć w stylu apartheidu. Zakładając, że związki partnerskie będą w Polsce wprowadzone za dobrych kilka lat, jeśli nie kilkanaście, a następnie upłynie następnych kilkadzisiąt zanim bęzie możliwe zawarcie małżeństwa to z obliczeń moich wynika, że raczej tego momentu już nie dożyję. Czas biegnie, a z każdym rokiem coraz mniej we mnie optymizmu co do tempa wprowadzenia jakiegokolwiek systemu rejestracji związków homoseksualnych w Polsce. Smutne jest to, że gdzieś w połowie lat 90. byłem przeświadczony, że będą one rzeczywistością w przeciągu 5 lat. Identycznie myślałem na przełomie wieków. Tak samo pzrez całą pierwszą dekadę nowego stulecia. I dziś również stawiam na 5 lat. Ale to doświadczenie ciągłego prognozowania 5 lat stawia coraz większy znak zapytania.

1 komentarz:

  1. W Danii to akurat w ogóle był zupełnie inny problem niż u nas. Tam wszyscy właściwie byli i są od dawna zgodni co do równych praw związków jednopłciowych (z wyjątkami, ale zwykle nie jakimiś betonowymi). Problem polegał na kwestii religijnej. Dania ma kościół państwowy, Den Danske Folkekirke. I część tego kościoła nie chciała zgodzić się na małżeństwa jednopłciowe w świątyniach. Na tym w dużej mierze rozbijały się próby wprowadzenia małżeństw jednopłciowych. Bo - argumentowali jeszcze dodatkowo niektórzy - nasz kościół narodowy może przymusimy, ale co z innymi wyznaniami? Trzeba było dopiero mocno lewicowego rządu Thorning-Schmidt, żeby sprawę odważnie wreszcie zakończyć. Członkowie czerwonej koalicji wiedzą doskonale, czego oczekiwali od nich wyborcy.
    Dania nie tylko była pierwszym w Europie państwem, który wprowadził związki partnerskie. Pary jednopłciowe mają możliwość oficjalnej adopcji dzieci już od z górą 2 lat, o czym też trzeba pamiętać.
    W Danii wszystko swoim rytmem, ale w znajomym kierunku :)
    Pozdrawiam, E.

    OdpowiedzUsuń